Karel IV., Havel, Gott, Jágr, Zeman. Žebříček 10 největších Čechů mnohé naštve, kdo chybí?

29.11.2019 10:41 | Zprávy

Nejvýznamnější českou osobností byl podle pětiny lidí král Karel IV., na dalších místech se s nepatrným odstupem umístil první československý prezident Tomáš Garrigue Masaryk, někdejší prezident Václav Havel a nedávno zesnulý zpěvák Karel Gott,“ uvedla ČTK.

Karel IV., Havel, Gott, Jágr, Zeman. Žebříček 10 největších Čechů mnohé naštve, kdo chybí?
Foto: Hans Štembera
Popisek: Karel Gott

Vyplývá to z říjnového průzkumu Centra pro výzkum veřejného mínění (CVVM). Za vrcholné období českých dějin do poloviny 20. století považuje veřejnost dobu Karla IV., v novodobé historii pak sametovou revoluci.

Nejvíce, o 15 procentních bodů, si v porovnání s posledním průzkumem z roku 2013 polepšil Gott. „Je samozřejmě otevřenou otázkou, zda a jak dlouho si toto postavení udrží. Zřejmě z tohoto důvodu poklesly procentní hodnoty u osobností na prvních třech místech,“ uvedli autoři průzkumu.

Za čtveřicí uvedených největších osobností následoval s výrazným odstupem reformátor Jan Hus, prezident Miloš Zeman a „učitel národů“ Jan Amos Komenský. Dvě procenta dotázaných pak uvedla hokejistu Jaromíra Jágra a procento hlasů obdržel husitský vojevůdce Jan Žižka, bývalý prezident Václav Klaus a fiktivní český génius a všeuměl Jára Cimrman. Respondenti podle CVVM uvedli v odpovědi kolem 70 jmen.

Respondentům byla dále předložena jednotlivá historická období, ze kterých vybírali jen to jediné, které považují za vrchol českých dějin. Mezi nejčastější odpovědi patří doba Karla IV. a období první republiky, které za vrcholnou etapu považuje 36 procent lidí, respektive 22 procent lidí. Následovaly éry národního obrození a husitství, které uvádělo zhruba sedm procent lidí. Podle CVVM se názor veřejnosti na vrcholná období českých dějin v průběhu více než deseti let téměř nezměnil.

Oslovení měli také uvést tři události, které považují za nejvýznamnější od konce první světové války. Nejčastěji se v jejich odpovědích objevovala sametová revoluce. Za ní následoval vznik československého státu v roce 1918, konec druhé světové války, rozpad federace a vznik samostatné České republiky v roce 1993, srpen 1968, únorový převrat a nástup komunismu v roce 1948, druhá světová válka a pražské jaro.

Průzkum se uskutečnil od 5. do 20. října, zúčastnilo se ho 1 021 lidí starších 15 let.

Největší česká osobnost v roce 2007, 2013, 2019 (v procentech):

Osobnost 2007 2013 2019
Karel IV. 28 24 20
Tomáš Garrigue Masaryk 22 23 19
Václav Havel 11 20 18
Karel Gott 1 1 16
Jan Hus 5 5 4
Miloš Zeman - 1 3
Jan Amos Komenský 6 4 3
Jaromír Jágr - 1 2
Jan Žižka 3 1 1
Václav Klaus 3 1 1
Jára Cimrman 1 2 1

Zdroj CVVM

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: mp

Jaký je váš názor na návrh zákona o pokutách za lživou a urážlivou kampaň?

Já třeba ten návrh dost dobře nechápu. Kdo by jako měl posuzovat případné lži v kampani? A jak se pozná, že jde o kampaň a ne třeba jen o (lživé) vyjádření politika mimo kampaň? Není ten návrh zákona dost gumový, jakože pokuta za lhaní bude hrozit jen v kampani? Navíc jestli někdo lže není to vlastn...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Poslední den ve funkci. Biden podepsal milosti, ze kterých jde hlava kolem

15:10 Poslední den ve funkci. Biden podepsal milosti, ze kterých jde hlava kolem

„Biden omilostnil Fauciho. Říká, že to není přiznání viny. Ale kdyby byl Fauci nevinný, nebylo by po…