„Kauza Voice of Europe“: Manipulovala BIS volby do Evropského parlamentu?

06.12.2024 11:50 | Monitoring

Podivnosti kolem kauzy “Voice of Europe“, při které byla minulý rok nařčena řada aktivních i bývalých politiků ze šíření proruských narativů za úplatky, shrnul v podrobném videu publicista a bývalý člen Rady pro rozhlasové a televizní vysílání Petr Štěpánek. Provozovatel serveru Voice of Europe Arťom Marčevskij, který měl podle Fialovy vlády uplácet politiky z celé EU hotovostí v řádu několika milonů EUR, přitom sám jezdil v ojetém mercedesu z autobazaru a jeho manželka musela normálně pracovat. Vše dle videa odstartovala redaktorka Deníku N, která ve svých článcích citovala zprávy BIS ještě před jejich oficiálním zveřejněním.

„Kauza Voice of Europe“: Manipulovala BIS volby do Evropského parlamentu?
Foto: Parlamentní listy
Popisek: Petr Bystroň

Fialova vláda minulý rok na základě informací BIS o „odhalení proruské sítě v Česku“ zařadila zpravodajský server Voice of Europe stejně jako dva ukrajinské opoziční politiky Arťoma Marčevského a Viktora Medvedčuka na národní sankční seznam. Tento krok odůvodnila tím, že ze strany Voice of Europe mělo údajně docházet k pokusům o „ovlivňování politiky v zemích Evropské unie“. Premiér Petr Fiala (ODS) též pronesl, že mělo jít o proruskou síť, která se v Česku „pokoušela rozvíjet vlivovou operaci, která by měla závažný dopad na bezpečnost České republiky a Evropské unie“. Medvedčuk údajně vše financoval z Ruska a Marčevskij měl vše řídit z Prahy a předávat milionové úplatky různým politikům z celé EU. Oba politici patřili k čelním představitelům ukrajinské Opoziční platformy za život, než tato strana byla Zelenského vládou zakázána.

Štěpánek ve svém dokumentu nejdříve vyvrací tvrzení BIS o tom, že Voice of Europe měla svými članky ovlivnit eurovolby v celé EU: „Máme uvěřit, že prakticky neznámá webová stránka je označena za současnou největší hrozbu pro evropské volby a máme uvěřit, že webová stránka, na jejímž youtubovém kanálu bylo 351 odběratelů, a jejíž příspěvky na síti X lajkovali průměrně dva lidé, je schopná ohrozit celý evropský demokratický systém?“ Následně zpochybňuje tvrzení, že Marčevskij rozdával úplatky v řádu milionů eur různým politikům. Štěpánek upozornil na skutečnost, že Marčevskij bydlel v pronajatém řadovém domku v Líbeznici u Prahy a „manželka údajného distributora milionů na podplácení politiků a rozvrácení Evropské unie“ si „musela přivydělávat“ ve firmě Technika PR ve Strašnicích. Komentář je podkreslen záběry na rozkopané staveniště – výhled z domku údajného milionáře. „A jaký vůz si koupil člověk, který podle BIS údajně žongloval s miliony eur v hotovosti? U tureckého prodejce s ojetinami na předměstí Berlína si koupil ojetý mercedes,“ uzavírá Štěpánek.
 

Štěpánek: Nejde o ruský vliv, ale stoupající preference AfD

Po odmítnutí nařčení ze strany BIS se Štěpánek zamýšlí nad pravými důvody rozpoutání kauzy Voice of Europe těsně před volbami a poukazuje na skutečnost, že „všechno může být jinak, a to, o co tu jde, není ruský vliv, ale stoupající preference AfD“.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Radek Kotas

Tomio Okamura byl položen dotaz

Věříte v nezávislý proces?

Tvrdíte, že je to vaše trestní stíhání politický proces. Ty ale rozhodně neprobíhaly podle nějakého práva. Co tedy čekáte od toho vašeho procesu? A fakt myslíte, že nějaký politik, může ovlivňovat soudní moc u nás? Jestli ano, co uděláte, aby k tomu nedocházelo, když budete ve vládě?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Uživateli nejlépe hodnocený komentář

Kauza ukazuje jak kvalitní máme tajné služby., Uživatel se přihlásil ke kodexu Dobré Diskuseriva , 06.12.2024 12:14:28
Nedovedou ani vyrobit věrohodné dezinfo. Na ricinového agenta se nachytal akorát Kolář mladší, který se schovával ve sklepě. Vrbětice byly tak jasné, že je ani nedali k soudu. A z Bystroně se taky nic nepodařilo vytvořit.

|  17 |  0

Další články z rubriky

Svět se mění, dáme tři procenta na obranu, vyhlásil Fiala k výročí. Koruna nám vynese tři, počítal

18:34 Svět se mění, dáme tři procenta na obranu, vyhlásil Fiala k výročí. Koruna nám vynese tři, počítal

Premiér Petr Fiala (ODS) vystoupil s mimořádným projevem u příležitosti třetího výročí začátku ruské…