Rozhovor vedl osobně provozovatel internetové televize Žarko Jovanovič. Ten na úvod rozhovoru zmínil, že rozhovor s Barborou Hrůzovou pořídila i Česká televize, ve vysílání se ale z tohoto rozhovoru neobjevilo téměř nic, takže Raptor TV v podstatě nahrazuje veřejnoprávní vysílací povinnost ČT.
Zastupitelka Hrůzová uvedla, že zásadní věci již prezentovala v písemném prohlášení na Facebooku. Jako jediná hlasovala proti, neboť jí vadilo, že o takové věci rozhoduje pouze zastupitelstvo. „Myslím si, že o věci, kolem které byla rozpoutaná taková hysterie, by si měli rozhodovat občané Prahy 6“.
Piráti proto navrhovali místní referendum, kde by o osudu památníku rozhodla veřejnost. Referendum schváleno nebylo, a ještě zastupitelka Hrůzová i Piráti dostali množství výtek, že jsou alibisté a chtějí se zříci odpovědnosti.
„Já si to nemyslím. My jsme dostali od občanů mandát na základě nějakého programu. Ale v něm o nějakém památníku není ani zmínka. Takže si myslím, že mandát k rozhodnutí této otázky bycho m získali až tím referendem,“ myslí si.
Jovanovič připomněl, že v prohlášení uvedla i další důvody svého hlasování. Například, že se jedná o předvolební kampaň starosty Koláře, který v ní záměrně rozehrává téma protiruské xenofobie. „Je to tak. Ten pomník je při každém výročí poléván barvou a objevují se tam hanlivé nápisy. Ale to se děje už od roku 2014, tedy od doby, kdy nastoupil do funkce starosty Ondřej Kolář. Vždy se to vyčistilo, pak tam starosta nechal doplnit tu dodatkovou tabulku“.
Hrůzová sama si myslí, že postava maršála Koněva není úplně jednoznačná. A právě proto chtěla, aby o osudu jeho sochy rozhodli občané. Referendum by se konalo až za dva roky a do té doby by probíhala veřejná debata, kde by si občané mohli svůj názor vyjasnit. Součástí by byla například i odborná konference pod záštitou Akademie věd.
Letos se ale starosta Kolář zachoval jinak. Věděl, že dojde k vandalismu, jako pokaždé, ale místo toho, aby se mu snažil zabránit (třeba tím, že by večer před výročím na náměstí posílil policejní dozor), tak „neudělal nic, počkal, až se to stane, a pak prohlásil, že tentokrát pomník vyčistiti nenechá“. Dokonce policie naopak nedovolila dobrovolníkům, aby pomník očistili.
„Takže si myslím, že to udělal naschvál,“ myslí si Hrůzová. Tomu svědčí i jeho další dobře známé kroky, jako obestavění pomníku lešením a natažení plachty. Následovalo několikanásobné stržení plachty.
„Pro mě jsou ty kroky nepochopitelné. A vysvětluji si to tak, že pan starosta chtěl rozvířit hysterii okolo toho pomníku a vyhrotit situaci do té míry, aby se na zastupitelstvu muselo hlasovat, co s pomníkem dál,“ myslí si Hrůzová.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: jav