Kdepak, Andreji, hnízdo máš? Z této TV reportáže musel Babiše trefit šlak

15.03.2016 11:00 | Zprávy

Poměrně ostře se do ministra financí Andreje Babiše pustila kvůli tomu, že se v kauze své Farmy Čapí hnízdo možná dopustil dotačního podvodu, TV Barrandov. Ta celou situaci kolem Čapího hnízda ve své reportáži poměrně detailně zmapovala. V průběhu celé reportáže hraje v podkresu píseň Karla Gotta „Kdepak ty ptáčku hnízdo máš“.

Kdepak, Andreji, hnízdo máš? Z této TV reportáže musel Babiše trefit šlak
Foto: archív autora
Popisek: čapí hnízdo

Nejprve citovala Babišova slova, která zazněla o Čapím hnízdě v dokumentu odvysílaném před časem Českou televizí: „Myslím, že je to nejlepší projekt, co jsem kdy vymyslel. Napadlo mě to, když jsem s dětmi čekal ve frontě v pražské zoo. U krmení koz byla obrovská fronta a já nesnáším čekání. Tak jsem si řekl, že udělám něco podobného. Je to fantastický projekt: 90 hektarů, atrakce pro děti, spousta zvířat, ekofarma...“

Moderátorka pak k tomu poznamenala, že poté, co Babiš v onom dokumentu o Čapím hnízdě řekl, se mu bude jen těžko vysvětlovat, že farma Čapí hnízdo a s ní spojené problémy nejsou jeho.

Reportáž ZDE ve stopě 21:00

Běžný oběd vyjde na 570 Kč

Reportér televize se pak rozhodl vyzkoušet, zda je Čapí hnízdo (leží 60 km jižně od Prahy, nedaleko od vesnice Olbramovice) skutečně vhodné pro rodiny s dětmi, jak je prezentováno. „Dali jsme si sodovku, hráškový krém, svíčkovou, čaj a vývar. Suma sumárum za 570 korun. Čapí hnízdo zkrátka není pro lidi z levného kraje. Vzít sem na víkend rodinu, nechám tu minimálně 10 tisíc,“ poznamenal s tím, že o to v celé kauze ale nejde.

Podivné majetkové přesuny

„Problém je jinde. Jak tohle všechno vzniklo (ukazuje za zády se rozprostírající areál Čapího hnízda). Ještě v roce 2007 byl bývalý statek Babišovým majetkem.“ (Grafika ukazuje, že v roce 2007 patřil statek firmě ZZN Agro Pelhřimov spadající pod Agrofert, v roce 2008 vzniká samostatná Farma Čapí hnízdo. A v roce 2014 se farma slučuje s firmou IMOBA, spadající pod Agrofert.)

Proč takové majetkové přesuny? Podle reportáže byl jejich důvodem jediný cíl, a to získat z EU dotaci 54 milionů korun.

Slovo pak dostal šéfredaktor časopisu Faktor S Ondřej Fér: „Jde o to, že společnost, která byla majitelem Čapího hnízda, na určitou dobu, kterou potřebovala přesně na čerpání dotací, se vyčlenila z koncernu Agrofert, stala se malou firmou, která mohla čerpat dotaci, a jakmile tu dotaci dočerpala, vrátila se k holdingu Agrofert.“

Ministr je s pravdou na štíru

Reportér poukázal na to, že Babiš se tváří, že je vše v pořádku. Ale současně se do celé věci neuvěřitelně zamotává. „O Čapím hnízdě například prohlásil: ‚Není to moje. Je to nějaký firmy, která patří do holdingu.‘“

Na znamení toho, že Babiš nemluví pravdu, jsou znovu citována Babišova slova z dokumentu ČT, kde Babiš o Čapím hnízdě říká, že je to nejlepší projekt, jaký kdy vymyslel. Následuje záběr na výpis z obchodního rejstříku, kde je uvedeno, že firmu IMOBA, která nyní Čapí hnízdo vlastní, vlastní v podstatě sám Andrej Babiš.

V době, kdy se Čapí hnízdo tvářilo jako malá firmička a s ministrem naoko nemělo nic společného, Andrej Babiš prohlásil: „Nevím, komu to patří.“ To prý řekl časopisu Respekt v roce 2013. Firmě přesto poskytl půjčku 400 milionů korun na přestavbu areálu a jednal prý jen s nějakými advokáty.

Fér k tomu ale řekl: „Neumím si představit, že člověk jako Andrej Babiš, který musí mít nějaké intelektuální schopnosti a dobrou paměť, by si nevšiml toho, že v té firmě v představenstvu sedí bratr jeho partnerky a jeho dcera z prvního manželství.“

Také není pravda, že audit nenalezl žádné pochybení

Reportér pak vysvětlil, že řeč je o Martinu Herodesovi a Adrianě Bobekové. A zmínění advokáti? Ti také nebyli jen tak nějací. Byli to Babišovi advokáti Václav Knotek a Gabriela Knapová. Knotek podle Féra sedí ve správní radě Agrofertu.

Reportér nicméně upozorňuje, že Babiš dlouhodobě odmítá, že by se dopustil nějakého podvodu. Babiš totiž letos Lidovým novinám řekl: „Dotace pro Farmu Čapí hnízdo byla v minulosti opakovaně kontrolována úřady bez jakéhokoliv nálezu.“

Jenže to není pravda. Audit v roce 2011 pochybení našel a pokutu udělil. Ta se i s penále vyšplhala na 6 milionů korun. Rok nato však ROP Střední Čechy, který dotaci Čapímu hnízdu přiklepl, pokutu snížil o 99 %. A firma platila jen směšných 37 tisíc plus penále. „Okolo celé dotace krouží ještě policie a šetří ji evropský protikorupční úřad Olaf. Andrej Babiš tak v duši klid ještě nemá,“ dodal reportér.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: vam

MUDr. Ivo Trešl byl položen dotaz

očkování

Vážený pane doktore, ráda bych využila možnosti se vás zde zeptat na jednu věc. Když se nechám očkovat proti černému kašli, znamená to, že ho nemůžu dostat nebo je to jak s vakcínou proti covidu? A ještě na jak dlouho mě případně očkování proti nákaze ochrání? A když už jsem nakousla téma covid, pro...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Když se to hodí, prosazují lidská práva. Když ne, tak celistvost. Profesor chce skoncovat s dvojím metrem Západu

17:20 Když se to hodí, prosazují lidská práva. Když ne, tak celistvost. Profesor chce skoncovat s dvojím metrem Západu

„Mezinárodní řád založený na pravidlech“, který bývá prezentován jako spojení mezinárodního práva a …