Přehled mediálních zajímavostí začneme výsledky výzkumu, který zveřejnila Rada ČT a který zkoumal důvěryhodnost zpravodajství ČT vůči konkurenčním televizím, například CNN Prima News nebo televizi Nova. „Ukazují zajímavou okolnost, že zhruba polovina diváků zpravodajství České televize nedůvěřuje. To je docela varovné, protože na vysílání České televize neplatí 50 % koncesionářů, ale 100 % koncesionářů. To znamená, že 50 % koncesionářů je z nějakého důvodu nespokojeno, vlastně znevýhodněno, protože platí za zboží, kterému nedůvěřuje, které nechce v té kvalitě, v níž je mu dodáváno. To je velmi zásadní věc, která je ze strany představitelů ČT bagatelizována, protože to je údajně jenom o dvě, tři, čtyři, pět procent méně než před rokem, dvěma, třemi, čtyřmi a tak dále. Nicméně klesající trend by neměl nechat vedení České televize úplně v klidu a mělo by se nad ním velmi zamýšlet,“ uvádí pro ParlamentníListy.cz Petr Žantovský.
Nový generální ředitel Jan Souček podle serveru Lupa.cz prohlásil, že je na Nobelovu cenu vymyslet, jak zvrátit tento nepříznivý trend. „Já si to úplně nemyslím a mám k tomu několik argumentů. Když si vezmeme další informace, které vyplynuly z toho průzkumu, tak bylo zjištěno, že největší důvěru vůči zpravodajství České televize mají voliči a sympatizanti pětikoalice, a to 79 procent. To je u těch sto osmičkových koaličníků, zatímco u sympatizantů opozice je to podstatně méně. V tom je asi dost velký a zásadně zakopaný pes, protože když přečteme tuto zprávu doslova, tak z ní můžeme vyvodit, že Česká televize tedy vysílá názory, které jsou nějakým způsobem konformní s názorem voličů pětikoalice, nikoliv voličů opozice. Respektive nevysílá oba názory v dostatečně rovnocenné míře, což jí navíc ukládá zákon č. 483 z roku 1991 zákona o České televizi, zkrátka její paragraf 2,“ poznamenává mediální analytik.
Lidé spjatí s TOP 09 a STAN by měli ztratit v ČT výlučnost
Zákon č. 483 České televizi ukládá za povinnost myslet na všechny divácké skupiny bez ohledu na jejich politickou, náboženskou, rasovou, etnickou či sexuální identitu. „Prostě poskytovat pluralitní službu všem, kdo ji platí. I těm padesáti procentům, kteří jsou s její produkcí nespokojení. Tady bych na místě pana generálního začal. Já mu samozřejmě nejsem oprávněn a nechci radit, ale domnívám se, že jedna z cest by mohla vést přes jakási kádrová nebo personální škatulata, kdy lidé spjatí zcela jednoznačně se stranami typu TOP 09 a STAN by měli ztratit výlučnost ve vysílání zpravodajství České televize. Aktuální publicistika zejména v pořadech typu Události, komentáře by se měla věnovat mnohem pestřejšímu spektru názorů, jak tomu bývalo ještě před nějakými sedmi-deseti lety, kdy jsme viděli běžně ve vysílání tváře a slyšeli názory Jana Schneidera, Zdeňka Zbořila, Martina Kollera a dalších odborníků na různé, ať už politické či bezpečnostní atributy našeho života,“ míní Petr Žantovský.

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Jiří Hroník