„Nesouhlasím s postojem pana prezidenta k hodnocení služebního zákona. Je to dlouhý příběh, který začal v roce 2002, a toto je první vláda, jež uvedla konečně služební zákon do praxe. Jeho zavedení povede k odpolitizování státní správy, a všechny tyto kroky vláda teď naplňuje. Bez tohoto zákona bychom nemohli čerpat peníze z Evropské unie. Vláda v tomto bodě splnila svůj slib, který dala voličům. To, co zde bylo před služebním zákonem, tedy že se mohl ze státní správy kdokoliv vyhodit jen na základě toho, že se změnila vláda, už naštěstí díky služebnímu zákonu nebude fungovat, protože to bylo špatné. Je potřeba odborníky v úřadech stabilizovat a podporovat jejich práci. V tom si myslím, že služební zákon povede ke stabilizaci a profesionalizaci státní správy,“ řekl Bartošek.
K prokazování zákona o původu příjmů a majetku prezident řekl, že by měl být prosazován na základě retroaktivity. „Postoj lidovců i můj je takový, že kdo nekradl, nemá se čeho bát. Jestli u tohoto zákona budeme v koalici jednat o nějaké retroaktivitě, to teď nemohu odhadnout. Ale vycházím z toho, že kdo žil poctivě, je příznivcem tohoto zákona a bude jej podporovat. V koalici jsme zatím nevedli žádné konkrétní jednání o retroaktivním prosazování zákona, na druhou stranu vím, že retroaktivní prosazování některých zákonů není příliš snadné a někdy ani ne správné,“ uvedl Bartošek.
Vyjádřil se i k zahraniční politice, kterou zmínil ve svém projevu prezident Zeman, a zopakoval svůj názor, že považuje za důležité hájit svobodu projevu v tom smyslu, že pokud se někde porušují lidská práva, je třeba na to upozornit. Zmínil, že Česká republika ani její představitelé nesmí v tomto smyslu zapomínat na odkaz Václava Havla.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: bra