Už od začátku migrační krize v roce 2015 řeší německá veřejnost diskutuje nad podmínkami, za kterých je jednotlivým uprchlíkům udělován azyl. Mnohokrát se psalo o tom, že někteří žadatelé o azyl uvádějí úřady v omyl. Například tvrdí, že ztratili doklady či se záměrně vydávají za mladistvé, aby pro sebe získali co nejlepší podmínky. Kapitola sama pro sebe jsou pak džihádisté, kterým se podařilo pod smyšlenou identitou překročit hranice země a šířit islámský teror.
Úřady často ani neskrývají, že je nad jejich síly všem případným rizikům zabránit. Aktuální případ však ukazuje, že minimálně v brémské pobočce Spolkového úřadu pro migraci a uprchlíky docházelo k přehmatům při udělování azylu záměrně. Podle vyšetřovatelů zde byl protizákonně udělen azyl nejméně 1 200 osobám. V mnoha případech šlo o příslušníky kmene Jezídů, kteří žijí v Iráku, Sýrii a Íránu.
Šéfka brémské pobočky Spolkového úřadu pro migraci a uprchlíky již byl podle mluvčího brémského žalobce zbaven své funkce a společně s dalšími pěti úředníky je vyšetřován na svobodě. Zatím není jasné, jestli za neoprávněné udělování azylu obdržela úřednice peníze. Vyšetřování případů potvrdila ústy svého mluvčího Steffena Seiberta také německá vláda. Seibert hovoří konkrétně o „velmi vážném podezření“.
Jeden úředník brémské pobočky, tři právníci, překladatel a zprostředkoval čelí obvinění ze zneužívání azylového řízení a korupčního jednání. Podle brémského žalobce podezření z nezákonného jednání trvá již několik měsíců. V německých médiích proběhly zprávy o prohledání několika soukromých i komerčních nemovitostí, kde byly nalezeny další důkazy. V souvislosti s korupcí se prozatím hovoří o pozvání šéfky úřadu do restaurace.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: pro