Kdo se nenechá očkovat, zbytečně ohrožuje okolí, řekl Jurečka. Špidla varoval, může přijít nouzový stav

14.11.2021 12:45 | On-line

Vladimír Špidla a Marian Jurečka. Jeden ministr práce a sociálních věcí bývalý, druhý možná budoucí. V Partii na CNN Prima News probrali pandemii, kde se zcela shodli na tvrdé motivaci k očkování, pak sestavování vlády i sociální politiku. Jurečka ji chce postavit na principu „sociální trampolíny“ a rovněž na vysílání signálů, že čím více dětí, tím lépe.

Kdo se nenechá očkovat, zbytečně ohrožuje okolí, řekl Jurečka. Špidla varoval, může přijít nouzový stav
Foto: Screen TV Prima
Popisek: Marian Jurečka v Partii

Jurečka hned na úvod zdůraznil, že ještě není ve vládě, takže odpovědnost za covidová opatření stále jde za týmem Andreje Babiše. Odmítá ale, že chce špatnou situaci přehodit na kabinet.

Klíč ke konci pandemie je podle něj jasný. „Každý, kdo zbytečně nepodstoupí očkování, tak naprosto zbytečně ohrožuje své okolí,“ vzkázal občanům.

„Vláda by měla reagovat razantněji, ta situace se velmi zhoršuje,“ souhlasil Vladimír Špidla. Je však podle něj důležité i to, že končící vláda konzultuje situaci s reprezentací novou.

I Špidla se přimluvil za velké nasazení negativní i pozitivní motivace k očkování. Nejúspěšnější země, jako Portugalsko, Španělsko nebo Itálie, to takto dělají a podle Špidly se to osvědčuje. „Ty nejexponovanější skupiny by se měly očkovat povinně,“ uzavřel. Lockdown neočkovaných je podle něj přehnaný, ale argumenty rakouského kancléře, že nemůže zvýhodňovat nezodpovědné, zcela chápe.

Jurečka pochválil „edukační kampaň vlády, vysvětlující tvrdě dopady neočkování“. Tím byla myšlena diskutovaná kampaň s plakáty s mrtvolami a slogany „Nestihl třetí dávku“ nebo „Měl plno výmluv“.

Věří, že bychom se mohli vyhnout nouzovému stavu. Pandemický zákon podle něj nabízí dost možností.

Podle Špidly ale během několika týdnů může nastat taková situace, že nouzový stav bude jediné řešení.

Pak Špidla rovněž ocenil tvrdou vládní kampaň za očkování. „Jde o životy, a ne jednotlivců, je to populačně významné. Takže být cimprlich zde není namístě.“

Jurečka přikyvoval, že brutální není kampaň, ale realita. A s kampaněmi typu BESIP máme dobré zkušenosti. Proto je pochopitelné, abychom takto prolomili hoaxy o tom, že si lidé nechtějí píchat sajrajty.

Oba se pak přimluvili za testování ve školách i firmách.

Ale od Vítka jsem nic takového neslyšel

Druhým tématem byl vznik nové vlády a dramatické schvalování koaliční dohody u Pirátů.

Jurečka věří, že ke schválení dojde, nedává mu logiku, aby čtyři pirátští poslanci šli do opozice. „Piráti mají svůj odborný přínos do té koalice,“ ujistil. Zatímco KDU-ČSL má do koalice přinášet sociálno, Piráti pak digitální kompetenci. Taktně komentoval sobotní „punkerský“ rozhovor s pirátskou europoslankyní Markétou Gregorovou, která koalici v podstatě kritizovala. „Asi se v něm nikdo plně neorientoval,“ poznamenal k jejímu povídání pro Respekt.

Podle Špidlovy zkušenosti mají silné koaliční strany sklon své slabší partnery přehlížet. A Piráti jsou teď zkrátka velmi slabí. „Když se v takové pozici vzepřete, tak vás vůbec nemusí brát v úvahu. A to je velké napětí a podklad pro rozmíšky ve vládě,“ vysvětloval.

„Politika není matematika,“ poznamenal k tomu Jurečka. Koalice podle něj cítí odpovědnost a touhu veřejnosti po změně. „Mezi námi pěti – Petrem, Markétou, Ivanem, Vítkem – existují dobré osobní vztahy,“ ujistil. Vládní pětka podle něj má i společnou traumatickou zkušenost z opozice.

Poznámky ze strany STAN, že klidně půjdou od vlády bez Pirátů... „Od Vítka jsem to nikdy neslyšel,“ odmítl Jurečka s odkazem na předsedu STAN Víta Rakušana.

Petr Fiala podle něj není Andrej Babiš a lidsky nechce nikoho válcovat. Nikdo podle něj neřešil situaci, že by Piráti ve vládě nebyli. Pokud Piráti v pondělí odmítnou, tak se zbytek koalice sejde a bude řešit, co dále. Více to nechtěl komentovat. „Bylo by to amatérské, neférové,“ tvrdil.

Lidovci už mají jasno, koho pošlou do vlády, ale nechce to prozrazovat předtím, než to oficiálně oznámí Petr Fiala.

Vláda bude sociální, vždyť jsme lidovci

Nereflektoval ani na slova moderátorky Terezie Tománkové, která připomněla slova Markéty Pekarové Adamové, že lidovci na Ministerstvo práce a sociálních věcí posadí těžkou váhu, což naznačuje, že by to měl být sám předseda Jurečka. „Máme v KDU- ČSL spoustu lidí, kteří se tomu věnují,“ odmítl.

Špidla ocenil končící ministryni práce Janu Maláčovou. „Pořád platí to biblické ‚po ovoci jejich poznáte je‘. A když se podíváte, co ministerstvo zvládlo v této době, tak je to mimořádný výkon,“ myslí si. Kritika Maláčové od Andreje Babiše je podle něj už vedena premiérovými budoucími politickými ambicemi.

Jurečka připomněl, že MPSV mělo i řadu problémů, třeba se zakázkami na IT. Podle Špidly se to ale vyřešilo a nehrozí, že by komukoliv nepřišly dávky, jako za minulých vlád.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: jav



Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

„Nekupujte to.“ Potraviny. Srovnání cen s Německem, které rozpálí Čechy. Padla výzva

21:08 „Nekupujte to.“ Potraviny. Srovnání cen s Německem, které rozpálí Čechy. Padla výzva

Vysoké ceny vajec a másla v Česku stále příliš neklesají a po začátku nového roku lze bez slevových …