Když Štěpán Kotrba přišel domů po vystoupení v TV, zasedl k počítači a sepsal, co nestihl říct. Stojí to za to

05.10.2015 10:42 | Zprávy

Analytik Štěpán Kotrba ve svém vystoupení v Partii TV Prima hovořil o přínosu ruského zásahu pro řešení situace v Sýrii a o uprchlické krizi. Mimo jiné důrazně odmítl srovnání současných imigrantů s Židy před druhou světovou válkou a volal po drastickém zpřísnění pravidel pro udělování azylu. ParlamentníListy.cz mu položily některé otázky, které doplňují a částečně rozporují to, co sdělil v TV.

Když Štěpán Kotrba přišel domů po vystoupení v TV, zasedl k počítači a sepsal, co nestihl říct. Stojí to za to
Foto: archiv
Popisek: Mediální a politický analytik Štěpán Kotrba

V Partii na Primě jste řekl, že považujete za zásadní fakt, že režim Bašára Asada je plně legitimní a ruské jednotky jsou jedinou legální zahraniční silou v Sýrii…

A také je to pravda. Bašár al-Asad byl už poprvé legálně zvolen ve volbách, a to přímo – občany své země. Prezidentské volby či spíše referendum se konaly 10. července 2000 po smrti prezidenta Hafíze al-Asada. Pro pokračování vlády strany Baas – v čele se synem zakladatele svobodného sekulárního, ale v praxi multináboženského režimu v Sýrii – bylo 8 689 871 voličů, proti 22 439 hlasů, neplatných bylo 219 313 lístků.

Systém Bašárova otce Háfíze al-Asada dokázal udržet v míru soužití 25 muslimských, křesťanských a židovských denominací od roku 1966. To za situace, kdy (stejně jako v Egyptě) po řadě atentátů bylo zakázáno sunnitské Muslimské bratrstvo jako nenávistná extremistická sekta. Po americké podpoře muslimských bratrů v Egyptě zasáhl Asadův režim tvrdě proti pokusům rozšířit „arabské jaro“ do Sýrie. Povedlo se. Ale Turky podporovaní sunnité rozpoutali v zemi občanskou válku.

Další přímé prezidentské volby se konaly v Sýrii 3. června 2014 uprostřed napětí v zemi dle nové ústavy, která byla přijata v návaznosti na syrské ústavní referendum v roce 2012. Celkem se přihlásilo 24 kandidátů včetně 2 žen a 1 křesťana. Všechny podmínky pro kandidaturu, včetně podpory 35 členů parlamentu, splnili dva. Bašár al-Asad (a jeho strana Baas) dostal 10 319 723 hlasů, tedy 87 %; podnikatel , novinář a absolvent univerzity Johna F. Kennedyho v Kalifornii Hassan Abdullah al-Nouri, představitel „Národní iniciativy pro správu a změny v Sýrii“, zastánce ekonomické liberalizace získal 4,3 % – 500 279 hlasů.

V rámci volebního boje Nouri obvinil Ahmada Jarbu, šéfa syrské opoziční koalice, z krádeže více než 75 milionů dolarů z pokladny opozice. Foreign Policy označil Nouriho za „největšího lůzra“ syrské politiky; prohrál, přestože byl podporován izraelskými stratégy a politickými šachisty z Perského zálivu.

I poslanec Maher Abd Al-Hafiz Hajjar, člen komunistické strany Lidová vůle v Aleppu, který napadal z levicových pozic americkou intervencionistickou politiku, měl nulovou šanci být zvolen prezidentem. Kandidoval jako nezávislý a Syrská komunistická strana prohlásila, že podpoří v prezidentských volbách Asada. Dostal 3,2 % hlasů.

Islámský svaz vojáků z Levanty Ajnad al-Šám, brigády Šahába, Šabab al-Houda, Der al-Asima a mudžahedíni Džihádu v cestě Boží brigády a další islamisté podporovaní Turky a státy Perského zálivu zastrašovali voliče a pokusili se volby zmařit. Je známo 50 hlášených úmrtí díky ostřelování volebních místností. Volební účast byla 73,42 %. Voleb se účastnilo 11 634 412 z 15 845 575 Syřanů, kteří se mohli zúčastnit hlasování. Počet neplatných hlasů byl 442 108 čili 3,8 %.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Martin Huml

17. listopad

Dobrý večer, pane Zdechovský, chci se zeptat, jak se díváte na prohlášení našeho vrcholného politika, cituji: Ne každý názor musíme respektovat a ne každý názor je stejně "hodnotný"? 35 let po revoluci je schopen toto říci do rozhovoru nás premiér? Opravdu? Svůj názor raději vyjadřovat nebudu, ale ...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

„Máslo je drahé. Co husí sádlo?“ Zaslechnuto na adventních trzích. A to nebylo vše

16:55 „Máslo je drahé. Co husí sádlo?“ Zaslechnuto na adventních trzích. A to nebylo vše

Že je klobása na adventních trzích za 120 korun, si už tak nějak zvykáme. Dvě deci svařáku za 60 mož…