Kellner obstál ve světové špičce a nezapomněl na české kořeny. Takto si představuji vlastenectví, píše Schmarcz

29.03.2021 16:20 | Zprávy

Náhlé úmrtí nejbohatšího Čecha Petra Kellnera vzbudilo ve společnosti mnoho emocí. Pro novináře Miroslava Koreckého to byl velký pragmatik s kontakty na nejvyšších místech včetně Pražského hradu. Pro Martina Schmarcze byl zase energickým byznysmenem, který by mohl být vzorem pro ostatní podnikatele, zvlášť v éře premiéra Babiše. „Takto si představuji vlastenectví.“

Kellner obstál ve světové špičce a nezapomněl na české kořeny. Takto si představuji vlastenectví, píše Schmarcz
Foto: Reprofoto výroční zpráva PPF
Popisek: Miliardář Petr Kellner (1964-2021)

Novinář Miroslav Korecký ve svém komentáři pro iDNES zhodnotil působení a odkaz nečekaně zesnulého nejbohatšího Čecha Petra Kellnera. „Zemře-li nečekaně nejbohatší muž v zemi, je to podobné, jako když kdysi odešel absolutistický panovník. Anebo v novější době nějaký diktátor či kmotr mafie. Takové scény jsou popisovány třeba v souvislosti se smrtí Stalina: první hodiny a dny zachvátil totální chaos a obavy, jaký nový řád se objeví, až se usadí zvířený prach.“

Chaos podle Koreckého nezachvátil jen byznysové kruhy a Kellnerovu PPF, ale také sféru politickou a mocenskou. „Už bezmála dvě desítky let tak měl nadstandardní vztahy s hlavami státu, Václavem Klausem i Milošem Zemanem. Prvnímu dosud sponzoroval jeho Institut Václava Klause na pražské Hanspaulce, s druhým létal do Číny a proslulým se stal Zemanův zpáteční let v soukromém letadle PPF. Kromě toho měl úzké vazby na řadu vlivných politiků v různých stranách. Ani to mu vždy nezaručilo úspěch, třeba když Národní bezpečnostní úřad označil za bezpečnostní problém společnost Huawei, čínského partnera PPF,“ popisuje Korecký.

Kellner byl podle Koreckého velký pragmatik, který kvůli svému byznysu udržoval dobré vztahy s lídry ne tak úplně demokratických režimů. Díky tomu, že druhé volební období prezidenta Zemana se chýlí ke konci, Kellner začal podle novináře s hledáním nových spojenců v politice. „Kellner to naznačil už předloni, když v úvodním slově k Výroční zprávě PPF za rok 2018 kritizoval směřování Evropy k „individuální nárokovosti, rovnostářství a relativizování tradičních hodnot“. A varoval před „novodobými tendencemi omezovat svobodu, kreativitu a kritické myšlení“.

Tento příklon ke konzervatismu byl podle Koreckého logický v tom smyslu, že staré tradiční strany pomalu končí a derou se k moci nové. „Jak se v tomto novém světě zorientovat a jak v něm vystavět nové politicko-byznysové vlivové vazby, to už ale budou muset vymyslet Kellnerovi následníci,“ zakončil svůj komentář novinář Korecký.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: AZy

Miroslava Němcová byl položen dotaz

ODS

Dobrý den, vždy jsem ODS považovala za pragmatickou stranu. Bohužel v poslední době mám čím dál víc pocit, že se stáváte populistickou stranou. Viz třeba slib Fialy o tom, jak budeme mít za 5 let platy jako v Německu nebo to jeho video s Nuttelou. Můj dotaz zní. Opravdu chcete dělat takovou populist...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Divák chtěl povečeřet, tak projev Fialy vypnul. Lidé to premiérovi spočítali

8:21 Divák chtěl povečeřet, tak projev Fialy vypnul. Lidé to premiérovi spočítali

„Trapnej jako vánoční pohádka,“ doslechl se na facebooku premiér Fiala zhodnocení svého vánočního pr…