Podle podkladů pro dnešní jednání kabinetu měla zaslat vláda zákonodárcům, kteří budou o předloze rozhodovat, neutrální stanovisko.
O povinném přijímání dvouletých dětí bude nutné zahájit debatu, stálo v návrhu stanoviska. Povinnost by pro školky nastala podle platného znění školského zákona od roku 2020. Kabinet měl připomenout, že v posledních letech se rodičovský příspěvek měnil tak, aby umožnil rychlejší návrat pečujícího rodiče do práce. Zrušení povinnosti by kladné důsledky změn oslabilo a směřovalo by proti trendu slaďování pracovního a rodinného života, napsali vládní legislativci.
„Vláda si je nicméně vědoma též dopadů na rozpočty obcí spojené s povinným budováním kapacit pro celou dvouletou populaci,“ stálo v předběžném stanovisku. Chce proto přichystat k záležitosti vlastní novelu školského zákona.
Babiš dnes novinářům řekl, že chce jednat se starosty a vytvořit program, díky kterému by jim stát poskytl prostředky. „A abychom diskutovali o startovacích bytech, půjčkách a dalších věcech,“ uvedl na tiskové konferenci premiér.
Povinnou mateřskou školu pro pětileté je podle podkladů pro ministry „žádoucí nerušit“. S odvoláním na odborné názory se v nich uvádělo, že povinná školka může zlepšit vzdělávací šance zejména dětem ze sociálně znevýhodněného prostředí a snížit podíl dětí s odkladem povinné školní docházky.
Veřejné mateřské školy by také mohly podle novely zpoplatnit nyní bezplatnou docházku pětiletých dětí. Předloha ruší rovněž bezplatnost vzdělávání v přípravných třídách základní školy.
Ze tří oslovených ministerstev předlohu podpořilo ministerstvo financí. Ministerstva školství a práce a sociálních věcí doporučila kabinetu, aby se k ní postavil neutrálně.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: mp