O poznání méně nadšení projevuje prezident Václav Klaus, jemuž odborářská akce překazila oficiální oslavu sedmdesátin na Pražském hradě. Víc než pokažené narozeniny Klausovi vadí způsob vyjednávání, který odboráři zvolili.
"Nechápu, co vede vedení našich odborářských bossů, aby se do této půtky s veřejností pustili," komentoval chování organizátorů stávky. Prezident poukázal také na ekonomický aspekt věci - jeden den stávky prý republiku stojí miliardy korun.
SLEDUJEME téma: STÁVKA
Poslanec Petr Gazdík v rozhovoru pro ČT pochválil občany ČR, kteří podle něj minimalizovali škody tím, že zachovali chladnou hlavu a dokázali se s dopady stávky s grácií vypořádat. "Ten průběh stávky je proti tomu, co avizovali odboráři, naprosto odlišný," komentoval poslanec TOP 09 a STAN fakt, že pražské ulice jsou dnes o poznání klidnější než jiné všední dny.
Klidný průběh stávky chválí i předsedkyně poslanců VV Karolína Peake nebo stínový ministr vnitra za ČSSD Jeroným Tejc, který stejně jako Gazdík zmínil podobnost dnešní akce s dnem bez aut.
Více o stávce:
Stávkokazi si prošli uličkou hanby. Primátor zuří, odbory také
Sobotka: Vláda je hybatelem sporů. Koalice nařčení odmítá
Méně smířlivě působí předseda sociálních demokratů Bohuslav Sobotka, který ve svém prohlášení opět označil Nečasův kabinet za hybatele celé situace, protože předkládá sociálně necitlivé reformy.
"Každá takováhle stávka, každá takováhle situace ukazuje na to, že nefunguje sociální dialog," komentoval situaci Sobotka. Podle něj se rétorika, kterou vláda hovoří k odborům, zásadně neliší od jejího přístupu k opozici.
Psali jsme:
Jandák čeká generální stávku. Toto byl jen začátek k Nečasovu pádu
Vláda naopak znova zdůrazňuje, že je s odbory ochotna jednat. Podle jejích představitelů to je protistrana, kdo odmítá situaci řešit.
"Premiér přímo telefonoval odborářským představitelům a ti odešli před jednáním z Úřadu vlády a už se nevrátili," vysvětluje situaci ministr spravedlnosti Jiří Pospíšil (ODS). Přesto však podle ministra existují body, ze kterých vláda ustoupit nemůže.
"Já si neumím představit, jak zajistit zdravotní péči tak sociálně citlivou, jak si odboráři představují. Dnes je spoluúčast českých pacientů na úrovni 17 procent, průměr zemí EU je 24 procent. My jsme jednou z nejsociálnějších zemí ve zdravotní reformě v EU," obhajuje postup vlády ministr.
Čtěte také:
Odboráři si gratulují: Zastavili jsme Prahu. A Kalousek je provokatér
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: qot