Klimatická estráda na radnici v Liberci: Flákli sebou o zem. Co vlastně chtějí? Zastupitelé nechápali

01.02.2020 6:27 | Zprávy

Svérázný protest, jak je ostatně jejich zvykem, opět zvolili ekologičtí aktivisté z radikální organizace Extinction Rebellion. Tentokrát na čtvrtečním libereckém zastupitelstvu. „Vyhlaste stav klimatické nouze. Vytvořte plán uhlíkové neutrality statutárního města Liberec,“ požadovali po městě. Pak si na zastupitelstvu lehli a několik hodin leželi. Zemřeli totiž. Symbolicky. Dali tím podle svých vyjádření najevo, jak je situace vážná. Někteří zastupitelé byli z akce, mírně řečeno, rozpačití.

Klimatická estráda na radnici v Liberci: Flákli sebou o zem. Co vlastně chtějí? Zastupitelé nechápali
Foto: archiv Š. Prachařová
Popisek: Protest ekologických aktivistů na libereckém zastupitelstvu

Na úvod jednání libereckého zastupitelstva vystoupila s otevřeným dopisem zástupkyně rebelské organizace Dita Landová. Upozornila, že Evropská unie se zavázala splnit uhlíkovou neutralitu do roku 2050. „Tuto dohodu ale mnoho vědců považuje za zcela nedostačující. Chápeme ji ale jako první krok, kterým evropské vlády dávají na vědomí, že si reálnost hrozeb klimatické krize začínají uvědomovat,“ sdělila.

„Poslední roky jsme totiž byli zvyklí slýchat, že změna klimatu je věcí budoucích generací a daleké budoucnosti. Českou republiku ovšem sužuje vlna veder, která decimuje naše lesy a zemědělskou půdu. Krajina, která je mimo jiné ničena průmyslovým zemědělstvím, pak nedokáže zadržovat vodu. Na mnoha místech tak dochází k markantnímu úbytku pitné i užitkové vody. Sucho, kterému teď čelíme, není přechodným jevem, ale dlouhodobou tendencí, která se bude nadále zhoršovat,“ uvedla.

Naše dosavadní snahy jsou nedostatečné, je nutné použít účinnější a radikálnější strategie a nástroje

Po celém světě už dle jejích slov vyhlásilo stav klimatické nouze přes 1 300 jurisdikcí ve 28 zemích. „V sousedním Německu je to přes 60 měst. Stav klimatické nouze vyhlašují zastupitelstva, územní celky i samotné vlády. Dávají tím najevo, že si uvědomují, jak jsou naše dosavadní snahy zcela nedostatečné, že je nutné použít účinnější a radikálnější strategie a nástroje. Instituce vyhlašující stav klimatické nouze tímto sděluje svým občanům, že bere tuto hrozbu vážně a pracuje na strategiích, jak účinně snížit emise skleníkových plynů, spotřebu energie i degradaci krajiny. Vyzýváme vás tímto k vyhlášení stavu klimatické nouze a abyste začali podle toho neprodleně jednat,“ zdůraznila aktivistka.

Připomněla pak Akční plán udržitelné energetiky a klimatu 2030. „Už nyní je ale zjevné, že nebude dostatečný. A i z výhledů, kam směřuje evropská snaha, je jasně vidět, že je potřeba zorganizovat nový plán, mnohem ambicióznější plán uhlíkové neutrality statutárního města Liberec,“ domnívala se. „Při postupující změně klimatu způsobené člověkem máme k dispozici úžasný biologický nástroj. A to je strom, který kromě řady zcela neocenitelných funkcí může snižovat i bilanci uhlíkovou a zahlcení atmosféry skleníkovými plyny. Proto je velmi důležité na území Liberce maximálně chránit lesní porosty a investovat do péče o zeleň. Nikoliv, jak jsme toho nyní svědky, rozpočet na tuto klíčovou oblast krátit. Je nezbytné plánovat novou adaptační výsadbu, parky v samotných centrálních čtvrtích. Začít o městě přemýšlet urbanisticky, sofistikovaně,“ konstatovala.

Aktivisté žádají vedení města Liberce, aby skutečně efektivně naplňovalo plány udržitelného rozvoje odpovídající úrovni nastavené EU a jako svoji klíčovou prioritu si stanovilo zavedení nezbytných klimatických opatření. „Žádáme vás o jasnou vizi do budoucna a její naplňování. Uspořádejte, prosím, veřejné klimafórum, kde budou přítomni experti, zástupci města a jeho obyvatelé,“ vyzvala.

Na závěr přečetla tři požadavky na vedení města. „Vyhlaste stav klimatické nouze. Vytvořte plán uhlíkové neutrality statutárního města Liberec. Žádáme skutečně udržitelné plánování a strategické jednání ve správě města s maximálním zapojením informované veřejnosti,“ přečetla Landová.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Oldřich Szaban

17. listopad

Dobrý večer, pane Zdechovský, chci se zeptat, jak se díváte na prohlášení našeho vrcholného politika, cituji: Ne každý názor musíme respektovat a ne každý názor je stejně "hodnotný"? 35 let po revoluci je schopen toto říci do rozhovoru nás premiér? Opravdu? Svůj názor raději vyjadřovat nebudu, ale ...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

„Máslo je drahé. Co husí sádlo?“ Zaslechnuto na adventních trzích. A to nebylo vše

16:55 „Máslo je drahé. Co husí sádlo?“ Zaslechnuto na adventních trzích. A to nebylo vše

Že je klobása na adventních trzích za 120 korun, si už tak nějak zvykáme. Dvě deci svařáku za 60 mož…