Kníže a Herman loni otevírali další Havlovu lavičku, v Košicích. Neuvěříte, kdo tam seděl s nimi. Zkušený kriminalista k poměrům na Slovensku

28.02.2019 15:54 | Zprávy

„Je zřejmé, že povaha a podoba euroatlantické civilizace se mění takřka před očima a že se celý svět dostává do nového pohybu. Je také zřejmé, že tento pohyb má a bude mít vliv na kvalitu života každého z nás a naše národní bytí uprostřed Evropy,“ zaznělo i toto pondělí večer česky na vlnách slovenského Slobodného vysielače. A přišlo i na zajímavou příhodu z Košic, kde vedle sebe otevírali lavičku Václava Havla Karel Schwarzenberg, Daniel Herman a agent komunistické tajné policie. A to není vše.

Kníže a Herman loni otevírali další Havlovu lavičku, v Košicích. Neuvěříte, kdo tam seděl s nimi. Zkušený kriminalista k poměrům na Slovensku
Foto: Repro Youtube
Popisek: Karel Schwarzenberg v družném hovoru s Luďkem Niedermayerem

Do svého pravidelného pořadu Na prahu změn si tentokrát bývalý policejní prezident a předseda Asociace nezávislých médií Stanislav Novotný pozval emeritního policejního radu ČR, dříve košického kriminalistu a ředitele federálního policejního sboru pro Východoslovenský kraj, dnes dokumentaristu soukromého televizního kanálu a polonistu Rudolfa Vitkoviče, který již dlouho žije v Praze. 
 
„Tady orel, dobrý večer přeji,“ přihlásil se stylově muž, který dříve pracoval na odboru kriminalistické techniky a expertiz, v oboru kriminalistická fotografie. Po úvodních policejních vzpomínkách na přechod od komunismu k demokracii se rozhovor stočil na dobu, kdy těsně po revoluci zakládali s kolegy na východním Slovensku policejní odbory. Do té doby se policisté takto organizovat nemohli.
 
Ze všeho nejvíc bylo potřeba, aby se o nich vědělo, což nebylo v případě úzce specializovaných kriminalistů zrovna snadné. A tak vymysleli účinnou fintu. „V kraji, kde nás lidé znali z dlouhodobé práce na vyšetřování vražd, nám věřili. Ale museli jsme o sobě dát vědět po celé republice. Tehdejším šéfem telefonického krajského spojení ve Východoslovenském kraji byl náš přítel, který udělal to, že sebral naše prohlášení, vzal ho k sobě na spojovací odbor, tam to dal zašifrovat a dal to poslat do celé republiky jako šifru. A na všech krajských zprávách, když šifru odšifrovali, a vytáhli to, mysleli si, že to přišlo z vrchu, a tak všichni houfně zakládali odbory.“
 
 
Česko-slovenský policista v zajímavém povídání zavzpomínal na moment, kdy se stal Vladimír Mečiar ministrem vnitra a došlo k velkému konfliktu s Vitkovičovými policejními odbory. „On si vzal s sebou na vnitro všechny staré struktury z Bratislavy a chtěl je schovat k nám na Východ a my jsme se proti tomu postavili. To byl druhý konflikt. A třetí konflikt byl, když se bývalý estébák, kterého nám tlačil, stal členem kontrolní a revizní komise a měl přístup do všech archivů na Slovensku. No a potom jsme byli mediálně obviněni, hlavně já, že jsem připravoval Mečiarovu vraždu. Moje jednotka byla nová, s mladými lidmi a on, tak jak postupně rozložil tu policii, nemohl k nám dostat své lidi,“ řekl bývalý kriminalista a dodal, že je velmi důležitá role nezávislých médií, jako je Slobodný vysielač, protože „vidíme, co dělá mainstream“. „Byl jsem osobně jeho obětí, oni zveřejnili i moje jméno, vůbec to přitom nebyla pravda.“
 
„Když se rozpadl stát, v lednu 1993 mě táhli na vojenskou prokuraturu, a tam jsem si řekl, že si nebudu hrát na hrdinu, tak jsem si sbalil pár švestek a odešel jsem do Prahy, kde jsem měl dobré kontakty,“ řekl muž, který popsal zajímavý fenomén – tak, jako je u nás rozdělený stát na Prahu a zbytek republiky, na Slovensku smýšlejí jako o „zvláštní jednotce“ o Bratislavě.
 
Nálada ve společnosti se podle pana Vitkoviče v posledních letech zhoršuje, často právě vinou těch, kteří se nejvíce ohánějí demokracií. „Poslední dva tři roky, když nastupoval do volební kampaně Donald Trump, vzniklo takové zvláštní hnutí na světě, kdy přestali lidé uznávat demokracii a respektovat výsledky voleb. To samé se děje v Maďarsku, na Slovensku. Lidi, kteří nebyli schopni postavit ve volbách silnou stranu, která by vyhrála, chtěli povalit vládu. A pořádají demonstrace a soustavné štvaní. Po vraždě Jána Kuciaka – je mi líto, co se stalo, a doufám, že to kolegové vyšetří – hned přišlo to jejich all for one a kampaň proti slovenské vládě. Ještě nikdo nic nevěděl, a už byly tlaky. To je nebezpečné.“
 

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Barbora Richterová

Tomio Okamura byl položen dotaz

Pozice ministra vnitra

Dobrý den pane Okamuro, Zajímalo by mě, kdybyste hypoteticky byl na pozici ministra vnitra, pod kterého také spadá Česká pošta, na co byste se zaměřil? Bylo by to na kvalitu této služby? Podle mě jde Česká pošta do pr... Nejen že za Rakušana došlo ke zhoršení dostupnosti a snížení počtu poboček, ale...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Spolek proti ježdění autem. Platí ho Praha. Za „zlepšení vztahu cyklistů a motoristů“

10:25 Spolek proti ježdění autem. Platí ho Praha. Za „zlepšení vztahu cyklistů a motoristů“

Nová omezení by brzy mohla potkat řidiče v Praze. Během letoška se totiž bude vybírat varianta rekon…