"Bajonet není obyčejně nejlepším nástrojem pro zasazení stromečku demokracie," přiznal Schwarzenberg serveru Aktuálně.cz. "Ale kdyby nastal opravdu nejkrajnější případ, pak bychom vojenskou akci podpořili."
O Libyi jednal ministr v úterý v Ženevě na zasedání Rady OSN pro lidská práva. Nejkrajnější případ pro nasazení vojenské síly by podle něj byly "ohromné ztráty na životech". Ještě před týdnem přitom tvrdil, že by se Česko i Evropská unie měly do Libye "míchat" co nejméně.
USA už přeskupují své síly
Spojené státy americké spolu s NATO už o vojenské akci zvažují. USA přeskupila své síly okolo Libye. "Z opatrnosti je pochopitelné ty lodě rozmístit. Aby mohly zasáhnout, kdyby nastal ten nejkrajnější případ, protože pak se to musí udělat rychle," komentoval věc Schwarzenberg.
Vojenským konfliktem už Kaddáfímu pohrozil i britský premiér David Cameron. Existuje totiž podezření, že by diktátor mohl proti svým odpůrcům použít i chemické zbraně. Zatím v Libyi zemřelo asi tisíc lidí.
Čtěte:
Z Libye odletěla část Čechů, další je budou následovat
MZV: Češi opustili Libyi, velvyslanectví dočasně uzavřeno
Foto: Jan Cibulka
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: par