"Zabránit rozpadu vlády, který je důsledkem rozpadu koalice, dost dobře nejde," poznamenal Paroubek. Záměr, aby sněmovna mohla o nedůvěře vládě rozhodovat maximálně jednou za půl roku, směřuje podle Paroubka "úplně proti smyslu parlamentní demokracie".
Zbytečná a účelová změna?
Vládní koalice pro prosazení ústavní změny potřebuje alespoň několik hlasů opozičních zákonodárců. Kvůli vyjednání podpory kabinet tento týden schvalování návrhu odložil. Opoziční ČSSD ale považuje změnu za "zcela zbytečnou a účelovou" a rozhodně ji podle svého předsedy Bohuslava Sobotky nepodpoří. ČSSD má navíc většinu v Senátu a pro změnu ústavy je nutný souhlas obou parlamentních komor.
Pokud by podle vládního návrhu opozice chtěla vyvolat ve sněmovně hlasování o nedůvěře vládě, musela by se předem shodnout na jménu budoucího premiéra a pro svůj záměr by musela získat podpis 50 poslanců. Vláda si od návrhu slibuje posílení odpovědnosti opozice a stabilitu vlád, jeho uvedením do praxe plánuje až po příštích sněmovních volbách.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: joh