Dopis musí do konce ledna poslat do Norska. Kdo s nápadem přišel, neví ani sám Kocáb. "Mám ostych se o to zajímat, sám jsem na to koukal jako opařený," řekl serveru Týden.
Svými podpisy zatím nominaci stvrdily různé osobnosti - Kocábovi bývalí podřízení z Úřadu vlády, hudebník Klaudius Kryšpín, předsedkyně Nadace Anny Politkovské Victoria Poupková či Tanja Lokšina z organizace Human Rights Watch.
"Hlavním důvodem, který se stal podnětem pro řadu lidskoprávních aktivistů nominovat Michaela Kocába na Nobelovu cenu míru, nehledě pouze na jeho zásluhy v české politické historii, je jeho role v upozorňování na tragickou situaci obyvatel Severního Kavkazu a zacházení s uprchlíky z této oblasti v zemích Evropské unie," zdůvodňuje se v dopise.
Skvělý syn českého národa
"Udělení mu Nobelovy ceny míru by bylo správným krokem a pomohlo by rozšířit mezi budoucí generace myšlenky, hodnoty a způsob života, které se vytvářely tvrdou prací nejlepších lidí lidstva a u kterých nyní riskujeme, že je ztratíme," píše, proč podepsala, Světlana Gannuškina, předsedkyně výboru Občanské pomoci.
"Udělení ceny Michaelu Kocábovi by zvýšilo prestiž Nobelova výboru, která za poslední desetiletí silně postrádala," přidává se disident Viktor Fainberg. Umělecký fotograf Sergej Melnikoff dokonce nazývá Kocába "skvělým synem českého národa."
Čtěte:
Mistr odcházení Kocáb: Jednou nohou ze dveří, ale druhou uvnitř
Byl jsem důležitý, dušuje se Kocáb. Kvůli mně jste v EU
Fotokoláž: hns
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: par