Kolářovi mladšímu hrozí „tjurma“. Vděčnost vyjádřená zničením pomníku Koněva. Z knihy odbojných historiků

09.07.2024 12:40 | Kauza

„Historie propagandistického artefaktu není zdaleka uzavřena,“ píše se v knize Koněv – Sovětský maršál a jeho pražský pomník. Sepsali ji historici Petr Blažek a Jiří Fidler. Informují v ní o životě Ivana Stěpanoviče Koněva, o němž toho ví širší veřejnost dodnes dost málo. A o kontroverzním pomníku, který přežil „kácení soch“ po roce 1989 a byl odstraněn až roku 2020 po předešlých konfliktech, které se kolem něj udály. Ale zanedlouho bude možno sochu opět spatřit, byť v jiných kulisách.

Kolářovi mladšímu hrozí „tjurma“. Vděčnost vyjádřená zničením pomníku Koněva. Z knihy odbojných historiků
Foto: Repro foto Jan Rychetský
Popisek: Kniha Koněv – Sovětský maršál a jeho pražský pomník

„V roce 2024 dokonce Rusko zahájilo trestní řízení proti padesáti politikům a úředníkům z České republiky, Estonska, Litvy, Lotyšska a Polska za likvidaci pomníků sovětským vojákům. V České republice jsou to bývalý starosta Prahy 6 Ondřej Kolář a jeho nástupce ve funkci Jakub Stárek kvůli odstranění pomníku maršála Koněva. V případě odsouzení jim hrozí v Rusku pětileté odnětí svobody. Historie propagandistického artefaktu tedy není zdaleka uzavřena,“ píše se v knize Koněv – Sovětský maršál a jeho pražský pomník, kterou nedávno vydalo Muzeum paměti XX. století. Tak si v ní pojďme zalistovat...

Odbojní autoři

Předem je však nutno zmínit, že knihu Koněv – Sovětský maršál a jeho pražský pomník napsali společně Petr Blažek a Jiří Fidler. První historik je ředitelem Muzea paměti XX. století, působí v Ústavu pro studium totalitních režimů, je členem Etické komise České republiky pro ocenění účastníků odboje a odporu proti komunismu. Nicméně byl také před prezidentskými volbami velkým kritikem Petra Pavla, když dokazoval, že jeho příběh neodpovídá skutečnosti.

„Za velmi problematickou považuji především jeho příslušnost k vojenské rozvědce. Petr Pavel v roce 1988 nastoupil do jedné z nejvíc utajovaných částí armády. Zpravodajský institut byl založen na začátku sedmdesátých let pro přípravu vojenských rozvědčíků. A to jak takzvaných nelegálů, tak pracovníků rezidentur Zpravodajské správy Generálního štábu (ZS GŠ) po celém světě,“ řekl třeba webu Novinky.cz. Později ale tato kritika kvůli „normalizaci vztahů“ ustala.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Jan Rychetský

Co by podle vás jako přesně nastalo, kdyby přišel ten konec Evropy?

A je reálné si myslet, že bysme se ubránili sami, i když zvýšíte výdaje na obranu sebevíc? A k čemu se přikláníte? Je lepší spoléhat na Evropu nebo na USA? Ještě k té vaší poznámce, že musíme na bezpečnostní situaci, která teď ve světě panuje reagovat včas. Nemáte ale dojem, že už včera bylo pozdě?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Uživateli nejlépe hodnocený komentář

Petr Pavel v roce 1988 nastoupil do jedné z nejvíc utajovaných částí armády., Uživatel se přihlásil ke kodexu Dobré Diskusesafec , 09.07.2024 16:46:46
Na historii českého národe je vidět, že když člověk umí zavčas převléci kabát, tak se uplatní za každého režimu. Bylo to za první republiky, za protektorátu, po válce a po únoru 1948. Po převratu v roce 1989 hodně kariérních členů KSČ zahodilo členský průkaz a pustili se do privatizace a rozkrádání národních podniků a bank, které díky členství ve straně řídili.

|  23 |  0

Další články z rubriky

Říkal si Cleopatra, tak seděl se ženami. Německo žasne nad případem vraha z Afriky

18:18 Říkal si Cleopatra, tak seděl se ženami. Německo žasne nad případem vraha z Afriky

Až neuvěřitelný případ se právě probírá v Německu, kde africký migrant ubodal dozorce v uprchlické u…