Zákon o zákazu dodávek pro jadernou elektrárnu Búšehr zakázal českým výrobcům vyvážet zboží, poskytovat služby, dokumentaci nebo informace v souvislosti s tehdy budovanou elektrárnou v Búšehru.
Vláda Miloše Zemana ho tehdy předložila ve snaze zabránit ZVVZ dodat do elektrárny vzduchotechnické zařízení. Spojenci Prahy se obávali, že Írán může zařízení dodávané do elektrárny použít pro své vojenské programy.
Komunisté nyní namítají, že zákon je neaktuální, protože elektrárna je hotová a žádné české podniky již nemůžou své případné dodávky uskutečnit. „Zákon, který nemůže upravovat žádné společenské vztahy, nemá význam a jen zatěžuje český právní řád. Proto je nejvhodnější zákon zrušit jako nepotřebný," stojí v důvodové zprávě.
Návrh už dvakrát narazil
Elektrárna má výkon tisíc megawattů a pokrýt by měla 2,5 procenta íránské spotřeby elektrické energie. Írán ji vybudoval s ruskou pomocí. Agentura Reuters letos v únoru s odvoláním na íránského velvyslance informovala, že Rusko by pro elektrárnu v Búšehru mohlo postavit druhý reaktor výměnou za íránskou ropu. Západ se obává, že reaktor v Búšehru by Íránu mohl posloužit k případnému vývoji jaderné zbraně, Teherán ale veškeré úsilí v tomto smyslu popírá.
Od roku 2009 se jedná už o třetí pokus. V tomto roce poslanci totožný návrh propustili do druhého čtení, ale výbor pro obranu ho doporučil zamítnout. V roce 2011 návrh tehdejší sněmovna zamítla již v prvním čtení.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: nem