„Nechceme, aby se něco stalo, nechceme, aby došlo k válce, nechceme, aby na nás někdo zaútočil, ale právě proto musíme dělat všechno pro to, aby to vypadalo, že kdyby k tomu došlo, tak jsme na to dobře připraveni a dokážeme se ubránit,“ vysvětlil Radiožurnálu vrchní ředitel sekce obranné politiky a strategie Jan Jireš z Ministerstva obrany, který má novou koncepci na starosti.
Nová koncepce má podle Jireše čtyři pilíře: spolupráci s neziskovými organizacemi, plánování obrany státu, strategickou komunikaci a především vzdělávání. Chybět tak nebudou témata související s armádou a obranou v rámcových vzdělávacích programech, které teď přepracovává Ministerstvo školství, uvedl server iDNES.cz.
Studenti a žáci budou seznámení například s tím, že v Česku existuje branná povinnost pro všechny muže i ženy ve věku 18 až 60 let.
„Bude žádoucí, aby se studenti a žáci dozvěděli nějaké informace, které se budou týkat toho, že vůbec existuje nějaká armáda, k čemu je, že všechny státy mají armádu, že je to pojistka, která nás má chránit proti zlým lidem z cizích zemí, kteří by nám chtěli ublížit,“ přiblížil Jireš s tím, že nepůjde o brannou výchovu, jak si ji pamatují starší ročníky.
Vzniknout by mohl i speciální předmět: „Bude v kompetenci jednotlivých škol, zda budou chtít zavést něco jako předmět branná výchova nebo zda výstupy tohoto tematického okruhu zařadí do jiných předmětů, například výchovy k občanství, tělesné výchovy, výchovy ke zdraví a dalších, případně zda budou žákům zprostředkovány jinak, třeba jako kurzy nebo projekty,“ uvedl Emanuel Vittek z odboru komunikace Ministerstva školství.
Ministerstvo se chce také zaměřit na budoucí učitele. Na pedagogických fakultách by se měli dozvědět, jak o ozbrojených silách a krizových situacích učit. Ministerstvo o tom jedná s několika univerzitami.
Novou koncepci čeká projednání v Bezpečnostní radě státu a poté na vládě.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Natálie Brožovská