O znovuzvolení se pokoušejí tradičně všechny sněmovní strany. Podle průzkumů by poslanecká křesla měly znovu získat vládní ANO, opoziční koalice Pirátů se Starosty, koalice Spolu, tedy ODS, KDU-ČSL a TOP 09, a také SPD. Sociální demokracie, KSČM a nově hnutí Přísaha bývalého policisty Roberta Šlachty se pohybují kolem hranice pěti procent voličské podpory, hranice, jejíž překročení pro ně znamená vstup do Sněmovny.
O udržení se v dolní komoře chce bojovat také Volný blok a Trikolóra ve spolupráci se Svobodnými a Soukromníky. K nováčkům patří hnutí Otevřeme Česko - chcípl PES, které bojuje mimo jiné proti koronavirovým opatřením, nebo levicové hnutí Budoucnost, které založili bývalí členové Zelených a ČSSD.
Strany mají možnost přihlásit se do voleb jen v některých krajích, snižují tak ale své šance na vstup do Sněmovny. Pro menší a regionální strany představují sněmovní volby obvykle hlavně příležitost zviditelnit se během předvolební kampaně v rámci zákonem vymezeného prostoru vysílání České televize a Českého rozhlasu.
Kandidátní listiny je třeba předložit krajským úřadům a pražskému magistrátu. Ty pak zkontrolují, zda strany a hnutí splnily všechny náležitosti požadované volebním zákonem. Bezchybné kandidátky zaregistrují 20. srpna. Volby se uskuteční 8. a 9. října.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: jav, čtk
FactChecking BETA
Faktická chyba ve zpravodajství? Pomozte nám ji opravit.