Je správné, že je v Česku dárcovství spermií a vajíček anonymní? Nemají „děti ze zkumavky“ právo znát své biologické rodiče? Na tyto otázky hledali v pořadu Michaely Jílkové Máte slovo odpovědi poslanec ANO Martin Komárek, bývalý vicekancléř exprezidenta Václava Klause Petr Hájek, vedoucí lékařka CAR Praha Podolí Jitka Řezáčová, psycholožka IVF CUBE Praha Jana Březinová, matka dvou dětí ze zkumavky Petra Hanzelínová, pravoslavný kněz Libor Halík a člen Mladých křesťanských demokratů Pavel Horáček.
Lidské právo převažuje nad právem technickým, konstatuje Komárek
Česko je rájem umělého početí dětí, poznamenala před kamerami ČT moderátorka Jílková. Bezdětné páry z Evropy láká jak nízká cena, tak především anonymita.
Podle Komárka to není v pořádku. Byl by rád, aby dárci vajíček a spermií byli známí a údaje o nich byly archivovány po osmdesát let. „Především chci říci, že respektuji názor druhé strany, je to strašně citlivé téma. Domnívám se ale, že právo dítěte znát své rodiče je o kousek větší než právo dárců na anonymitu,“ zaznělo od Komárka. Znát o sobě všechno je lidské právo, zatímco právo zůstat v anonymitě je technickým právem a lidské právo pro mě převažuje nad technickým,“ řekl jasně Komárek.
Dítě by navíc mělo mít právo vědět, kdo jsou jeho genetičtí rodiče, pokud by se ukázalo, že trpí vážnými zdravotními problémy a rodiče by mu mohli pomoci např. transplantací orgánu.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Miloš Polák