O tom všem se přeli Jiří Pospíšil (TOP 09) a Kateřina Konečná (KSČM) na CNN Prima NEWS.
Nejprve si ale pojďme připomenout, o co vlastně jde.
Podle agentury Bloomberg zvažuje Evropská unie blokování finančních prostředků, které měly být Slovensku poskytnuty. Důvodem má být „demokratické zpátečnictví“.
Hlavním důvodem, proč by mělo Slovensko o svoje peníze přijít, jsou podle agentury obavy z revize trestního zákoníku a uzavření státní prokuratury.
Konkrétně jde o 13 miliard eur, které by EU mohla zadržet ze svého fondu soudržnosti.
Zmíněná situace se stala jedním z témat rozhovoru, který vedl moderátor CNN Prima NEWS Michal Půr s Kateřinou Konečnou a Jiřím Pospíšilem.
Konečná hned v úvodu zmínila, že podle jejích slovenských kolegů se jedná o hoax a agentura Bloomberg zveřejnila pouze spekulace.
Pokračovala ale s tím, že změny ve slovenském právním systému jsou jen zástupným důvodem pro zmrazení dotace Slovensku. Tím pravým důvodem je podle ní slovenská nepodpora dodávkám zbraní na Ukrajinu, která má být trnem v oku Evropské unii.
Na otázku, zda si je jistá, že jde jen o zástupný důvod, reagovala Konečná tím, že Evropská unie nemůže oficiálně napsat do zprávy, že jde o postih za nepodporu dodávek zbraní.
„To by si opravdu mohla říkat rovnou Evropská válečnická unie,“ dodala komunistka a pokračovala:
„Evropské komisi vadí, že Slovensko nechce posílat zbraně na Ukrajinu. Teď si prostě hledá důvod, jak jim to opepřit,“ nebrala si Konečná servítky ani poté a dodala, že nepovažuje proměnu slovenské justice za nikterak problematickou.
ZDROJ: CNN Prima NEWS
„Fico zrušil prokuraturu, kterou nemá polovina států v Evropské unii. Není vůbec žádný důvod, aby za to byli perzekvováni.“
Na to zareagoval Jiří Pospíšil s tím, že kroky slovenské vlády jsou čistě účelové.
„Změny trestní legislativy povedou k tomu, že část funkcionářů předchozích vlád podezřelých ze závažné trestné činnosti unikne spravedlnosti,“ uvedl a neváhal označit i konkrétní jména.
„Místopředseda SMERu unikl trestnímu stíhání, protože vláda SMERu zkrátila lhůty. Zkrátka je to zásah do právního státu.“
A pravidla EU jsou podle Pospíšila v tomto jasná.
„Pokud některá země začne zpochybňovat vyšetřování korupce a majetkové trestné činnosti, mohou orgány EU rozhodnout, že jsou tím ohroženy evropské peníze, že mohou být rozkradeny,“ uvedl poměrně ostře člen TOP 09.
Svoji kolegyni ale nepřesvědčil, podle ní se podobné zásahy dějí i jinde než na Slovensku, ale vadí jen někde.
CNN Prima NEWS k tomu dodává, že Evropský parlament již v lednu (před jarními volbami do Evropského parlamentu, tedy v jiném složení – pozn. redakce) většinou 496 hlasů ku 70 přijal rezoluci odsuzující snahy vlády premiéra Roberta Fica měnit slovenské trestní právo a zrušit Úřad speciální prokuratury (ÚSP).
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Martin Huml