Islámský stát: strašák Západu kombinující ty nejstrašlivější formy středověkého mučení a náboženského fanatismu s moderními technologiemi. Na Blízkém a Středním východě je na pokraji vojenské porážky.
Vraťme se v mediálním prostoru trochu zpět v čase. „Do Evropy připlula padesátka džihádistů, varuje Interpol,“ novinová zpráva z ledna 2018. „Za Islámský stát v Sýrii bojuje stále 2500 Evropanů,“ zpráva ze září 2017. „Islámský stát se po své porážce promění v kyberchalífát,“ prosinec 2017.
Spolu s tím, jak Islámský stát (ISIS) v Sýrii a Iráku ztrácel čím dál tím více pozice, začaly přibývat obavy z možné transformace této organizace a případně z přesunu radikálních bojovníků do Evropy.
V Praze se v pátek 2. listopadu konala v prostorách Martinického paláce mezinárodní konference na téma: Jak vojensky vyřešit Islámský stát či Daeš, jak se mu někdy říká, jednou provždy. Kromě akademiků a vojenských expertů v úvodu konference vystoupil i europoslanec Tomáš Zdechovský (KDU-ČSL).
Podle Zdechovského již z Islámského státu je i „evropský problém“. Jak k tomu došlo? Zdechovský je známý tím, že měl jako europoslanec příležitost navštívit některé z evropských táborů zřizovaných pro válečné uprchlíky a migranty z Blízkého a Středního východu.
Jedním z těch nejvíce neblaze proslulých je i uprchlický tábor Moria nacházející se na řeckém ostrově Lesbos. Podle Zdechovského je tábor Moria infiltrován ideologií radikálního islámu a Syřané i Kurdové z řad uprchlíků jsou v tomto táboře vystaveni ze strany radikálů násilí. Dochází prý i ke znásilňování. „Gangy Syřanů sympatizujících s ideologií Islámského státu nastolily v uprchlickém táboře Moria režim teroru,“ sdělil na konferenci Zdechovský.
Islámští radikálové se v táboře podle europoslance snaží získat pro svou věc muslimy z řad migrantů. „Neexistuje žádná pochybnost o tom, že ISIS je nyní již i evropský problém,“ upřesnil Zdechovský. Uvedl rovněž, že příklady, které zmínil, představují v celé věci pouze pomyslné „špičky ledovce“. Problémem podle něj je prý to, že někteří z migrantů prý radikální islamismus chápou jako alternativu. Ze strany Západu je podle Zdechovského ve vztahu k islámskému radikalismu namístě „nulová tolerance“.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Jonáš Kříž