Kontrola eskalace, ale i preventní omezený jaderný úder. Toto kdysi uniklo od Rusů

04.03.2022 17:10 | Zprávy

V současném válečném konfliktu na Ukrajině je stále slyšet hlas ruského prezidenta Vladimira Putina a jeho zmiňování možnosti nasazení jaderných zbraní. O tom, kdy a za jakých okolností by Kreml k tomuto kroku přistoupil, píše server iDNES.cz.

Kontrola eskalace, ale i preventní omezený jaderný úder. Toto kdysi uniklo od Rusů
Foto: Oficiální stránky ruského prezidenta
Popisek: Ruský prezident Vladimír Putin

Zásady politiky jaderného odstrašení jsou podle serveru ve všech zemích, které jaderné zbraně vlastní, jedním z nejpřísněji střežených tajemství. Roku 2018 však spatřil světlo světa prezidentský dekret v Rusku, který stanovoval zásady ruské politiky jaderného odstrašování. Jde o šestistránkový dokument, v němž jsou zmiňovány cíle, práh a velitelská pravomoc. 

V této souvislosti byl do jisté míry spojencem americký prezident Donald Trump, jenž omezoval vojenskou přítomnost Američanů v Evropě. Současná hlava státu Joe Biden tam však jednotky vrací. 

„Článek 4 ruské doktríny nasazení jaderných zbraní uvádí, že jakmile válka začne, má politika jaderného odstrašování usilovat o to, aby nedošlo k její další eskalaci nebo k jejímu ukončení za podmínek nevýhodných pro Moskvu. V ruské odborné literatuře je tento postup označován jako ‚kontrola eskalace‘,“ popisuje server iDNES.cz s tím, že tento přístup nahrazuje původní ruskou doktrínu nazvanou eskalace k vítězství.

Konečným výsledkem však může být stále preventivní omezený jaderný úder, píše server.  Článek 18 nové doktríny pak určuje ruského prezidenta Vladimira Putina jako jediného, kdo rozhoduje o použití jaderných zbraní. Další článek, 19, se pak zabývá podmínkami, za nichž by mohly být použity jaderné zbraně. 

„Ruské jaderné odstrašování, jak uvádí článek 3, je doprovázeno dalšími opatřeními k dosažení svých cílů včetně diplomatické a ‚informační politiky‘ (propagandy). Zveřejnění doktríny a konkrétně článku 3 v roce 2018 fakticky představovalo start nové dezinformační kampaně, směřované proti Západu, kterou jsme sledovali v posledních letech,“ dodává server iDNES.cz, že jejím cílem bylo nafouknout údajné schopnosti ruských jaderných sil a vyvolat strach.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

Ukrajina (válka na Ukrajině)

Zprávy z bojiště jsou v reálném čase těžko ověřitelné, ať již pocházejí z jakékoliv strany konfliktu. Obě válčící strany z pochopitelných důvodů mohou vypouštět zcela, nebo částečně nepravdivé (zavádějící) informace.

Redakční obsah PL pojednávající o tomto konfliktu naleznete na této stránce.

autor: vef

FactChecking BETA

Faktická chyba ve zpravodajství? Pomozte nám ji opravit.

Přezkoumat
Mgr. et Mgr. Jakub Michálek byl položen dotaz

Proč jste při předkládání zákona o střetu zájmů postupoval tak, jak jste postupoval?

Soud zákon shodil ze stolu ne kvůli obsahu, ale formě, jakou byl přijat. Přitom kdybyste postupoval tak, jak se má, zákon by přeci taky prošel nebo myslíte, že ne? A myslíte, že je obecně transparentní postupovat tak, jak jste postupoval vy, tedy že jste zákon chtěl prosadit jen jako přílepek bez to...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Ombudsman se zastal Pataky z ANO, která mluvila o Romech. Srovnal je s Vietnamci

14:00 Ombudsman se zastal Pataky z ANO, která mluvila o Romech. Srovnal je s Vietnamci

Mentalita Romů se od 13. století nezměnila a mezi jejich životní priority nepatří vzdělávání. Těmito…