Kontrolovat, kdo to vlastně volí – v Kalifornii se tomu brání. Stále

03.01.2025 19:55 | Monitoring

Demokraté napříč Spojenými státy nadále blokují snahy o zavedení kontrol identifikace voličů. Naposledy kalifornský generální prokurátor Rob Bonta zažaloval město Huntington Beach, které nedávno změnilo obecní zákony tak, aby vyžadovaly základní identifikaci voličů. To odporuje snahám demokratů, kteří v Kalifornii prosadili zákon, podle kterého je žádost o identifikaci voliče ve volebních místnostech trestným činem. Volební identifikaci přitom podporuje většina amerických občanů.

Kontrolovat, kdo to vlastně volí – v Kalifornii se tomu brání. Stále
Foto: Repro Bílý dům
Popisek: Bílý dům, sídlo prezidenta USA

Rob Bonta, kalifornský generální prokurátor spřízněný s demokraty, se pustil do soudní pře s městem Huntington Beach, které nedávno změnilo své obecní zákony tak, aby vyžadovaly základní identifikaci voličů. Demokratický guvernér v Kalifornii Gavin Newsom mezitím přijal zákon, podle kterého je žádost o identifikaci voliče ve volebních místnostech trestným činem. Bonta nyní žádá odvolací soud, aby zasáhl a zabránil Huntington Beach požadovat průkazy totožnosti před hlasováním.

Kalifornský vrchní soud prozatím uvedl, že je na žalobu příliš brzy. Soudce kalifornského vrchního soudu Nico Dourbetas napsal, že „tato záležitost není zralá k rozhodnutí, protože změna městského statutu má povolující charakter, a tudíž v současné době nepředstavuje žádný rozpor se státním volebním zákonem,“ jak informuje profesor práva na Univerzitě George Washintona Jonathan Turley.

Generální prokurátor Bonta však chce, aby bylo rozhodnuto, že identifikace voličů před volbami v roce 2026 nebude probíhat. Státní tajemnice Shirley Weberová trvá na tom, že obyvatelé Kalifornie již musí při registraci k volbám ověřit svou totožnost, ale město tvrdí, že to neznamená, že hlasující osoba je tou samou osobou.

Podle profesora Turleyho jde o poslední z případů, kdy demokraté blokují zákony a opatření týkající se identifikace voličů, přestože podle průzkumů agentury Gallop a dalších průzkumů podporuje zákony o identifikaci voličů až 80 % Američanů napříč stranami. Třicet šest států USA už má zákony, které požadují nebo vyžadují, aby se voliči u volebních uren prokázali nějakou formou identifikace.

Demokratka Weberová ale tyto zákony označuje jako formu potlačování volebního práva. Přitom neexistují žádné důkazy o tom, že by zákony o identifikaci měly nějaký takový účinek.

Bontovy kroky ukazují, že demokraté nechtějí ustoupit od snahy zabránit identifikaci voličů ve volebních místnostech. „Místo toho se zdá, že tyto snahy ještě násobí, i když to podporuje méně než třetina Američanů. Tolik k politickým předsevzetím o novém uspořádání strany po listopadových volebních prohrách,“ dodává profesor Turley.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Jakub Makarovič

Eva Decroix, MBA byl položen dotaz

migrace

Jestli máme chránit naše křesťanské tradice a celkově Evropu, nemyslíte, že je třeba konečně zastavit nekontrolovatelný přiliv migrantů, který teď kvůli situaci v Sýrii může opět narůstat? Ač jako strana nic moc nezmůžete, máte aspoň nějaký návrh řešení, pro který se snažíte získat třeba v Bruselu v...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Po slovech Fialy a Drábové, že Čechům je skvěle, vyšla najevo jiná pravda

10:36 Po slovech Fialy a Drábové, že Čechům je skvěle, vyšla najevo jiná pravda

Mají se Češi stále hůř, nebo jsou jen příliš zachmuření? Premiér Petr Fiala, prezident Petr Pavel i …