U dětí a mladistvých může covid proběhnout mírně. Většinou. Jenže občas se po prodělání covidu může u dětí objevit vážnější onemocnění - Syndrom multisystémové zánětlivé odpovědi (PIMS). Jde o velmi vážné onemocnění.
„Syndrom byl poprvé popsán na jaře 2020 jen v oblastech mimořádného výskytu nemoci covid-19,“ upozornil pan primář s tím, že od podzimu patří mezi velmi rizikové země i Česká republika. Nemoc se vyskytuje i tady.
Nemoc se objevuje 3 až 6 týdnů po prodělání covidu. Může se projevit zhoršením funkce srdce, ledvin, plic, zažívacího systému, ale i krve. Bohužel může dojít i na ztráty vědomí. „U dětí můžeme dále pozorovat některé zevní známky, jako jsou otoky rukou a nohou, zánět spojivek, několik mízních uzlin, bolest břicha, průjem a obtížné dýchání,“ popsal nemoc primář Peychl.
„Protože PIMS není infekční proces, antibiotika, ani jiné protiinfekční léky nepomohou."
Naštěstí se prý takovéto onemocnění projeví jen u jednoho dítěte z tisíce.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
koronavirus
Více aktuálních informací týkajících se COVID-19 naleznete na oficiálních stránkách MZ ČR. Přehled hlavních dezinformací o COVID-19 naleznete na oficiálních stránkách MV ČR. Pro aktuální informace o COVID-19 můžete také volat na Informační linku ke koronaviru 1221. Ta je vhodná zejména pro seniory a osoby se sluchovým postižením.
Zcela jiné informace o COVID-19 poskytuje například Přehled mýtů o COVID-19 zpracovaný týmem Iniciativy 21, nebo přehled Covid z druhé strany zpacovaný studentskou iniciativou Změna Matrixu, nebo výstupy Sdružení mikrobiologů, imunologů a statistiků.
autor: mp