Křeček: Muslimský šátek? A co kdyby si někdo nasadil oranžovou čepici ČSSD?

18.12.2019 10:50 | Zprávy

Právník a bývalý zástupce veřejné ochránkyně práv Stanislav Křeček se v Lidových novinách zamyslel nad rozsudkem Nejvyššího soudu v otázce muslimských šátků. Ptal se na to, zda opravdu chtěl Nejvyšší soud říct, že nikdo jiný nemůže, jen muslimka ano? Nebo to mají všichni zakázáno, jen muslimka ne?

Křeček: Muslimský šátek? A co kdyby si někdo nasadil oranžovou čepici ČSSD?
Foto: Hans Štembera
Popisek: Zástupce Veřejného ochránce práv Stanislav Křeček

Podle slov Stanislava Křečka může mít rozhodnutí Nejvyššího soudu (NS) celkem zásadní význam pro poměry v našem školství. „Muslimský šátek je, bez ohledu na to, zda jej někdo nazývá ‚náboženským symbolem‘, či nikoliv, ve skutečnosti jen jednou z možných pokrývek hlavy, která i v našich končinách není nikterak neobvyklá. Správné bylo v těchto souvislostech poukazování na to, že již naše babičky atd. atd. NS tedy rozhodl, že žák při ‚teoretické výuce‘ může mít na hlavě pokrývku hlavy,“ píše Křeček. Nejvyšší soud však, podle něj, rozhodoval jen o některých žácích – o těch, kteří cítí nutnost mít na hlavě pokrývku hlavy z pocitu náboženského přesvědčení. 

„To prý Česká republika musí respektovat, neboť to plyne nejen z mezinárodních (evropských) dohod, ale i z naší Ústavy (čl. 16 Listiny základních práv a svobod). Rozhodl tedy NS o tom, že pokrývku hlavy při ‚teoretické výuce‘ mohou mít jen ti, kteří to zdůvodní náboženským přesvědčením?“ dodal Křeček otázku. 

A zároveň zmiňuje Listinu a to, že každý má také právo vyjadřovat své politické názory. „A tak co kdyby si někdo nechal na hlavě oranžovou čepici s názvem ČSSD,“ ptá se Křeček. 

„Může mít nezletilý žák své politické přesvědčení? Pokud může mít přesvědčení náboženské, pak bezpochyby může mít i přesvědčení politické, ať již si pod tím představíme cokoliv. Jsou si články 16 a 17 Listiny rovny? Zaručují rovná práva všem? Nebo některé právo je vyšší? Nebo prostým slovem – je náboženství něco ‚lepšího‘ než politika? V morální a etické rovině možná, ale v právu?“ zeptal se závěrem Křeček a podotkl, že k tomuto nám rozsudek Nejvyššího soudu vůbec nepomohl.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: vef

JUDr. Jiří Pospíšil byl položen dotaz

kampaň

Na jednu stranu nemám nic proti kampani na soucitné zacházení s kapry. Co ale nechápu, proč se do ní pouští zrovna Praha? To máte peníze nazbyt? Neměl by to dělat spíš stát nebo třeba nějaké organizace, které dostávají od státu dotace? A jak se vy sám díváte na zákaz prodeje živých kaprů? Nebylo by ...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Na demisi vlády. Foltýnovy prsty v ČT obletěly Česko

13:43 Na demisi vlády. Foltýnovy prsty v ČT obletěly Česko

Na demisi vlády. Na vyhazov moderátorky. Takové výroky zaznívají po zjištění, že zaměstnankyní vládn…