Pavel Štrunc se nejdříve zeptal, co Křeček říká na komentáře o jeho věku. Nový ombudsman prohlásil, že si svůj věk uvědomuje, ale svou funkci bere jako službu občanům; svým navržením i zvolením byl překvapen, ale když k němu došlo, tak ho prý nemohl odmítnout. Reagoval také na prohlášení senátora Drahoše, že Sněmovna raději zvolila ochráncem těch nejslabších 81letého šiřitele dezinformací, který schvaluje diskriminaci a považuje všechny neziskovky za parazity. Z tohoto tvrzení je dle Křečka pravdivý jenom údaj o věku. A společnost by si podle něho měla zvyknout, že se lidé v různém věku různě vyjadřují.
V Senátu jsme nominovali dva velmi kvalitní uchazeče na funkci ombudsmana. Sněmovna raději zvolila ochráncem těch nejslabších 81letého šiřitele dezinformací, který schvaluje diskriminaci a považuje všechny neziskovky za parazity?
— Jiří Drahoš (@jiridrahos1) February 12, 2020
Dodal, že někteří lidé nejsou ochotni zaměstnat někoho, komu je padesát a více let. „Pak jsou ti lidé považováni, že skončil jejich život, že by měli jenom krmit ptáčky v parku, a já myslím, že to není správné a neodpovídá to ani stavu té společnosti,“ pravil.
Moderátor se dále zeptal, zda si plánuje nějak získat své kritiky, kteří ho obviňují například z rasismu. Křeček opáčil, že se problematice věnuje 30 let, zastupoval jako advokát spoustu Romů a má za sebou skutečnou a konkrétní práci, nikoliv jen publikování líbivých názorů. Uvedl, že je obětí mediálních zkratek, které poškozují veřejný prostor a šíří věci, které nemají s realitou nic společného. „Já o sobě slyším, že chci hájit jenom práva většiny, ne menšiny, to je samozřejmě nesmysl, jaké jsou rozdíly mezi právem menšiny a většiny? Práva lidí jsou prostě dána zákonem,“ prohlásil nový ombudsman.
Štrunc pak zmínil Jakuba Patočku a jeho plán fyzicky zabránit Křečkovi v nástupu do úřadu. Ten uvedl, že nemá nic proti tomu, že mu Patočka sdělí, že se mu nelíbí, že je špatný kandidát atd. „Já se jen ptám, jaký to má smysl? Já jsem prostě zvolen, a ať už mě tam pustí, nebo nepustí, tak to na té věci nic nemění; pokud chce dát najevo svůj názor, je to v pořádku. Dneska nepustí mě, zítra nepustí poslance nějaké strany do Sněmovny, pozítří nepustí prezidenta na Hrad, k čemu vede takováto politická kultura? To já se domnívám, že tu společnost velice rozděluje,“ uvažoval Stanislav Křeček. Doplnil, že Jakuba Patočku zná a není to poprvé, kdy se aktivista snaží narušit nějakou jeho akci. Doplnil, že jiní zase mají v plánu ho bránit, takže si klade otázku, komu takováto shromáždění a střety prospějí.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: kas