Kovářová se v rozhovoru mimo jiné vyjádřila k potratům, kdy členové Prázdných trůnů je nechtějí. Cestou k jejich snížení však je větší emancipace žen, nikoliv omezování jejich práv. „Kriminalizace interrupcí nevede k jejich snížení, ale naopak vede k většímu ohrožení života a zdraví žen,“ uvedla. „Uvědomujeme si, že k takovému rozhodnutí ženy často přistupují ovlivněny svou socioekonomickou situací, jenže tu se konzervativní křesťané změnit nesnaží,“ dodala.
Řeč však byla také o feminismu. „Nejčastěji je asi možné slyšet, že ženy a muži by měli plnit tradiční role. Žena by se měla obětovat pro rodinu a poslouchat muže. Tyto stereotypní představy jsou neslučitelné s feminismem, ale z našeho pohledu i s křesťanstvím,“ poznamenala Kovářová s otázkou, zda církev opravdu chce, aby ženy byly podřízené.
„Následovat Krista znamená milovat svého bližního a láska bez rovnosti je velmi pokrytecká. Proto by křesťané měli být feministy a feministkami,“ dodala. „Mezi křesťany bohužel o feminismu panuje mnoho mýtů, které pramení z neznalosti a předsudků. Ale to je jev viditelný v celé společnosti. Tuto společnost kontrolují zejména muži a ženy, které s nimi kolaborují, v jejichž zájmu není komunikovat pravou podstatu feminismu bez karikatur. Feminismus směřuje k osvobození od patriarchátu, což je mocenský systém, který utlačuje a znevýhodňuje zejména ženy. První čarodějnice byly Katarky, valdénské, radikální křesťanky a protofeministky. Proto se dá říct, že představa čarodějnických leseb rozbíjejících kapitalismus se nám líbí,“ řekla.
Původní text ZDE
Podle jejích slov bychom se měli pokusit překonat patriarchát a zkusit vybudovat spravedlivější, bezpečnější společnost, kde ženy budou brány se stejnou vážností jako muži.
Závěrem se pak vyjádřila k menšinám, které jsou podle ní křesťanstvím utlačovány. „Křesťanství neexistuje vně tohoto světa, křesťané jsou lidé, kteří žijí ve stejném světě jako vy. Jsou ovlivňováni stejnými médii a politiky. Stejně jako v nekřesťanském světě, i v křesťanství patří k utlačovaným menšinám ženy, LGBT lidé, etnické menšiny, lidé s postižením, lidé sociálně vyloučení, uprchlíci… Stejně jako v nekřesťanském světě, i v křesťanství jako celku bohužel dochází k utlačování menšin, ale zároveň se i tady dají najít ostrůvky naděje, které se snaží o vytváření lepšího světa teď a tady, o přinášení Božího království sem na Zemi,“ uzavřela.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: vef