Češi, kteří teď čekají na soud v turecké vazbě za to, že pomáhali Kurdům v boji proti Islámskému státu, údajně prošli výcvikem v německých speciálních silách a ve francouzské legii. Kdy se mohou dostat na svobodu? A dostanou se vůbec na svobodu s přihlédnutím k faktu, že Turecko po zmaření pokusu o puč teď všem měří výrazně přísnějším metrem?
Nepovažoval bych tzv. Jednotky obrany lidu (YPG) za teroristickou organizaci, nevyužívají civilní oběti k prosazení svých cílů. Nepoužívají výbuchy jedinců ve skupině osob. Tato metoda byla použita jen jednou, a to proti bojovníkům z Islámského státu. YPG se zavázala respektovat Ženevské konvence, nedopouštět se sexuálního násilí na ženách, deklarují, že neverbují do bojů mladistvé, což v současné syrské válce zní skoro jako zjevení,“ konstatoval Petr Kubálek.
Dnes už prý Kurdové usilují především o svobodu jednotlivce a svobodu žen, ale také o maximální možnou autonomii na místních úrovních, což není totéž jako volání po nezávislosti.
Pokud jde o to, co motivuje lidi ze Západu pomáhat Kurdům, podle Kubálka to může být více okolností. Jednu skupinu tvoří podle odborníka např. mladí lidé, kteří pomoc Kurdům přirovnávají k pomoci španělské republikánské vládě ve 30. letech minulého století proti autoritářskému generálovi Frankovi. Kurdům ale pomáhají např. i vysloužilí veteráni ze západních zemí.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: mp