Kvůli otrávené Bečvě píší Jourové. Má prý srovnat Babiše

28.11.2020 21:09 | Zprávy

Na eurokomisařku Věru Jourovou, která dohlíží „na evropské hodnoty a transparentnost“, se otevřeným dopisem obrátila skupina institucí z několika zemí kvůli otravě řeky Bečvy a nařčení českého premiéra vůči Deníku Referendum, jenž přinesl údajné indicie, jež prý ukazovaly na podnik DEZA z holdingu Agrofert. Požadují, aby Jourová věnovala pozornost vládě práva v ČR a aby vyzvala českého premiéra k omluvě zmíněnému deníku, který na svém webu dopis zveřejnil.

Kvůli otrávené Bečvě píší Jourové. Má prý srovnat Babiše
Foto: Daniela Černá
Popisek: Věra Jourová

Podepsané instituce především poukazují na údajné ohrožení svobody médií v Česku. „Vážená paní Jourová, rádi bychom Vás požádali, abyste věnovala pozornost novému a nebezpečnému útoku na nezávislé médium v České republice.“ Poukázali na to, že český premiér Andrej Babiš v rámci odpovědi opozičnímu poslanci na půdě Parlamentu České republiky jmenovitě napadl novinářskou organizaci Deník Referendum následujícími slovy: „Deník Referendum, to je snad ta nejhorší žumpa novinářská, co tady je, která zase lže, tak jako v minulosti lhala.“

Podepsané organizace z několika zemí vyjadřují své stanovisko, že slova ministerského předsedy Babiše na adresu Deníku Referendum jsou závažná nejen ve vztahu ke svobodě médií, ale také ve vztahu k vládě práva v České republice. „Právě proto Vás žádáme, abyste k případu zaujala stanovisko a hájila svobodu médií a vládu práva v České republice a Evropské unii,“ apelují na českou místopředsedkyni komise a komisařku pro hodnoty a transparentnost.

Někteří novináři a televizní moderátoři vyzvali v petici Andreje Babiše, aby se Deníku Referendum omluvil, proto podepsané instituce požadují to samé. „Mezi Vaše povinnosti v Evropské komisi spadá obrana evropských hodnot a transparentnosti, péče o vládu práva a snižování rizik pro pluralitu mediálního sektoru. Vyzýváme Vás proto k tomu, abyste ministerskému předsedovi Babišovi adresovala totožný požadavek,“ píší na závěr svého společného dopisu.

Dopis byl Jourové odeslán ve čtvrtek 26. listopadu 2020 a podepsalo se pod něj šestnáct následujících institucí: ALTER-EU (Brussels), Bastamag (Paris), Corporate Europe Observatory (Brussels), Goliathwatch (Hamburg), Gresea (Brussels), Kultura Liberalna (Warsaw) ,LobbyControl (Cologne), MultiWatch (Basel), Novact (Barcelon, Observatoire des multinationales (Paris), ODG - Debt Observatory in Globalisation (Barcelona), OMAL - El Observatorio de Multinacionales en América Latina (Madrid), Re:Common (Rome), The Good Lobby (Brussels, Milan), Transnational Institute (Amsterdam), Xnet (Barcelona).

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: nab

PhDr. Olga Richterová byl položen dotaz

Sociální služby

Nemyslíte, že mnohem větší problém, než jsou finance, i když ty jsou většinou alfou omegou všeho je fakt, že populace stárne, ale sociální systém na to není vůbec připraven a nic se neděje? Už teď je problém sehnat třeba pečovatelák a další služby. Kdy začnete řešit tento problém? Protože už se měl ...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Dárek pro Ukrajinu. 111 miliard? Splácet nemusíte. Kdo nesouhlasil, neuspěl. I EU půjčila

9:20 Dárek pro Ukrajinu. 111 miliard? Splácet nemusíte. Kdo nesouhlasil, neuspěl. I EU půjčila

„Nenašel jsem jediného občana, který by si přál, aby peníze nešly na pomoc Američanům a místo toho r…