Laciné gesto, propaganda. Pane Fialo, kde žijete? Lidé už dávno jezdí, jen když to nezbytně potřebují, vzkazují politici premiérovi

14.03.2022 20:50 | Analýza

„Když jsme v ekonomické válce s Putinem, není možné, abychom neměli ztráty,“ konstatoval ministr financí Zbyněk Stanjura (ODS). „Nedělejte si zásoby pohonných hmot,“ vyzval premiér Petr Fiala (ODS) občany. Lidé mají podle vlády zvážit spotřebu pohonných hmot, protože Česko je palivově závislé na Rusku a část peněz za ropu končí právě tam. Je toto od vlády správný přístup? Zeptali jsme se v anketě politiků.

Laciné gesto, propaganda. Pane Fialo, kde žijete? Lidé už dávno jezdí, jen když to nezbytně potřebují, vzkazují politici premiérovi
Foto: Screen: CNN Prima News
Popisek: Premiér Petr Fiala (ODS) v pořadu Partie.

„Samozřejmě je rozumné omezit užití auta na skutečně nutné jízdy. Jsme zprostředkovaně ve válce a je potřeba více promýšlet své chování. Je naivní si myslet, že se dění na Ukrajině nedotkne našeho života,“ konstatoval europoslanec Evžen Tošenovský (ODS).

„Je to obdobná výzva, jako když je sucho a ministr, starosta a podobně vyzve lidi, aby neplýtvali vodou. Je zbytečné to dál řešit. Nemá smysl diskutovat o tom. Fiala poprosil a řekl obecně známou věc, a každý ať se zařídí podle svých možností. Ostatně hodně jezdím a zaznamenal jsem, že lidé na dálnici jezdí pomaleji,“ povšiml si František Laudát, předseda Klubu angažovaných nestraníků, bývalý předseda poslaneckého klubu TOP 09 a STAN.

„Výzvu vnímám spíše jako správný signál k zamyšlení. Nikdo z nás palivem zbytečně neplýtvá a třeba dopravci toho mnoho změnit nemohou. ‚Chceme stát, který je chytrý, efektivní a úsporný‘, je věta v programovém prohlášení vlády, která ani po třech měsících není nijak zásadně naplňována. Je jasné, že každého z nás bude konflikt nějakou korunu stát, ale v utahování opasků musí jít příkladem vláda, ne občan. Stále proto očekávám kroky, které nás zbaví zbytečných zákonů i daní a zeštíhlí nabubřelý státní aparát. Biosložka a silniční daň jsou pouze kosmetické změny,“ uvedl Jan Baránek, bývalý předseda Strany soukromníků.

„V tomto případě nezbývá než s vládou souhlasit. Koneckonců s cenami energií, ale ani s cenami na čerpacích stanicích se nic nedělo, a tak občané jezdili nakupovat do Polska či na Slovensko. Nepotřebují výzvy, chovají se, jak jim jejich možnosti dovolí. Volat po uskromňování či šetření je sice píárově skvělé, ale každý vychází z jiné finanční základny, upozornil Pavol Lukša,“ předseda Strany Dobrá volba 2016, starosta Čeladné, bývalý poslanec i místopředseda TOP 09.  

Miroslav Kalousek a Pavol Lukša

„Za mě je to úlet. Tyto výzvy mají smysl, jedině když jsou dlouhodobé a ve formě osvěty. Je to i otázka nějaké finanční gramotnosti. To znamená, jakým způsobem domácnosti doma topí, větrají, jak se chovají ke své peněžence v oblasti energií. Tady si dovedu představit využít této situace k nějaké osvětě při hledání úspor. To by nějaký smysl mělo. Ale tak, jak to bylo pojaté – méně jezděte, protože tím podporujete Putina, protože jsme závislí na dovozu z Ruska – to mi přijde mimoňské. Dvojnásob v momentě, kdy to říkají politici, kteří sami auta využívají bezezbytku – i když logicky, aby stíhali svůj program. Pak to však působí i hloupě. Takovéto výzvy mají medvědí službu. Otočí se proti tomu, kdo ji dává. Působí směšně, navíc je pro mnoho lidí těžko dodržitelná, zvláště mimo Prahu, kde to nefunguje jako v hlavním městě, kde metro jezdí každých pár minut a hned je pak návazná doprava,“ vysvětlil pražský poslanec hnutí ANO Patrik Nacher.

„To jsou naprosté bludy ze strany vlády a snaha o oblbování české veřejnosti. Ať začnou pánové z vlády s šetřením u sebe. A ať vláda zkusí napomoci mírovému procesu na Ukrajině. Pak přestanou ceny energií růst,“ doporučil Jiří Paroubek, bývalý premiér a předseda ČSSD. „Jedná se o zcela nesprávný přístup. Ten konflikt má nějaké své příčiny, nelze vnímat jen následky,“ sdělil Michal Hašek, bývalý statutární místopředseda ČSSD, hejtman Jihomoravského kraje i předseda Asociace krajů České republiky.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Oldřich Szaban

PhDr. Pavel Žáček, Ph.D. byl položen dotaz

Co přesně je ta neoprávněná činnost pro cizí moc?

A k čemu je tento zákon? Pokud je přeci něco nezákonné, tak na to jsou tresty nebo má trestat nějakou činnost, která není nezákonná? A lze za takovou činnost pak vůbec někoho postihovat, když nedělá nic nezákonného? A ještě by mě zajímalo, jaké tresty za takovou činnost navrhujete?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Washington: Bystroň se setkal s hvězdou z okolí Donalda Trumpa

17:54 Washington: Bystroň se setkal s hvězdou z okolí Donalda Trumpa

Europoslanec německé Alternativy pro Německo (AfD) Petr Bystroň se během své cesty do USA při přílež…