„V celém našem systému chceme posílit transfer zhodnocování výsledků vědy i pro průmyslové využití a potřebujeme posílit spolupráci mezi firmami a univerzitami. A právě nástroj průmyslových doktorátů tomuto posílení spolupráce přispěje,“ uvedla Langšádlová podle serveru Novinky.cz s tím, že v zahraničí je takový typ studia běžný.
Takový průmyslový doktorský studijní program by mohl být kombinací akademických kurzů, výzkumu a praktické výuky. V rámci programu by se studentům nabízely také praktické manažerské a obchodní kurzy přímo od spolupracujících firem.
Doktorand v příslušném programu by měl školitele jak z akademické sféry, tak z průmyslového odvětví. Ve spolupráci vysoké školy a firmy by se řešilo i konkrétní téma doktorského studia a rovným dílem by se firma i škola podílely na placení nákladů studentských projektů. Doktorand by buď byl zaměstnancem firmy vedeným v akademickém programu, nebo zaměstnancem univerzity, placeným soukromou společností.
Náměstek ministra školství Jaroslav Miller potvrdil, že zástupci úřadů již jednají s dvacítkou firem jako Zentiva nebo Bosch, které by se mohly programů účastnit. Podle Langšádlové je takový typ studia výhodný pro obě strany, protože firmy budou moci spolupracovat se špičkovým výzkumem a vysoké školy se dostanou k nejlepší infrastruktuře.
Studenti doktorských programů díky možnosti práce ve firmách mohou získat odborné vzdělání doplněné o praktickou zkušenost s řešením aktuálních problémů,“ shrnula Langšádlová a dodala, že celý koncept bude výhodný také pro stát, protože přinese rychlý nárůst průmyslového výzkumu a zvýší konkurenceschopnost země.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: jma