Zaorálek hned v úvodu prozradil, že Ministerstvo zahraničí prozatím nehodlá české občany varovat před cestou do Tuniska, neboť se ukazuje, že šlo o čin osamoceného jedince, byť jeho napojení na Islámský stát nelze vyloučit.
Zpravodaj ČT Jakub Szántó ovšem doplnil, že se postupně naplňují varování expertů před rostoucí mocí Islámského státu, který je schopen působit na několika kontinentech. „Islámský stát bojuje proti komukoliv, kdo nesouhlasí s jeho ideologií,“ prohlásil. Zaorálek doplnil, že se v podstatě rozběhla náboženská válka mezi šíity a sunnity, s čímž se budeme muset naučit žít. „Když si vezmeme války mezi katolíky a protestanty, přece dobře víme, že v tom hrálo roli více rovin sporů,“ připomněl Zaorálek.
Helena Langšádlová naznačila, jak se na nás jednou budou dívat naši potomci. My budeme jednou říkat, že jsme tady pořádali skvělé genderové konference a stavěli cyklostezky, ale teď se svět mění a my musíme investovat více peněz do migrační politiky a do vlastní bezpečnosti,“ prohlásila poslankyně.
Shanaáh přidal ještě jeden pohled. Měli bychom vzít v potaz, kolik procent muslimské populace se zapojuje do násilných útoků. „Já bych řekl, že 99 procent muslimů by si nevzalo do rukou kalašnikov a nešli by střílet na pláž. Bohužel to jeden člověk udělal,“ posteskl si host s odkazem na hrůzný čin v Tunisku. To ale nemění nic na tom, že muslimský svět v této době prochází určitou krizí. Podobnými krizemi si však v minulosti prošel i křesťanský svět.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: mp