„Není to rýmička. Většina z občanů, kteří se nakazí, prodělá lehké onemocnění, které někdy ani nezaznamenají. Ale u části lidí, a nejsou to jen výjimky, může dojít k velmi těžkému onemocnění, které jim ukrátí život. Jak řekl pan primář (Aleš) Chrdle z infekčního oddělení českobudějovické nemocnice, bojujeme o životy lidí, kteří tady mohli 10, 20 let žít při dobré kvalitě života,“ prozradila doktorka Hanková ve vyjádření, které má server ParlamentníListy.cz.
Zatímco klasická chřipka je sezónní onemocnění, takže ohrožení lidé a zdravotníci, kteří se o ně starají, mohou mimo sezónu nabrat síly. S koronavirem je to jinak. Ten ve světě útočí nepřetržitě od začátku roku, od jara i v Evropě, a zatím odmítá polevit. Proti chřipce se navíc dá očkovat a existují proti ní léky, které dobře zabírají.
V nemocnicích prý nejčastěji končí starší obézní muži s cukrovkou, ale zdaleka nejen oni.
Podlé lékařky dnes platíme za příliš rychlé letní rozvolnění po jarním uzavření Česka do karantény. Obavy má především o to, zda bude v nemocnici dost zdravotníků, kteří se o lidi mají starat.
„Je třeba si uvědomit, že způsob léčby a léky typu remdesivir, isoprinosine či prednison, o kterých lidé slýchají v médiích, nepatří do rukou laika, mají přesně vymezené důvody a čas pro podání a při nesprávném použití mohou i ublížit. Do rukou laika patří mýdlo, protože virus je obalený tukem a mýdlo mu nedělá dobře, dezinfekce, čistá rouška nasazená správně na nose a ústech – kterou si nesmíme osahávat. Dále je důležitá pestrá strava s dostatkem vitamínů, bez jakýchkoliv extrémních diet,“ uvedla lékařka.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
koronavirus
Více aktuálních informací týkajících se COVID-19 naleznete na oficiálních stránkách MZ ČR. Přehled hlavních dezinformací o COVID-19 naleznete na oficiálních stránkách MV ČR. Pro aktuální informace o COVID-19 můžete také volat na Informační linku ke koronaviru 1221. Ta je vhodná zejména pro seniory a osoby se sluchovým postižením.
Zcela jiné informace o COVID-19 poskytuje například Přehled mýtů o COVID-19 zpracovaný týmem Iniciativy 21, nebo přehled Covid z druhé strany zpacovaný studentskou iniciativou Změna Matrixu, nebo výstupy Sdružení mikrobiologů, imunologů a statistiků.
autor: mp