Podle Parryho mají americké zpravodajské agentury detailní satelitní snímky raketové baterie, která nejspíš vypálila raketu na Let 17 Malaysian Airlines.
Jednalo se o opilé ukrajinské vojáky?
Jeho zdroj dále tvrdí, že CIA zatím nevyloučila, že raketový systém patřil východoukrajinským rebelům, kteří ho obsluhovali v uniformách ukrajinské armády. Předběžné hodnocení analytiků je ale takové, že se jednalo o vojáky kyjevského režimu.
Objevily se také dohady, že dotyční vojáci mohli být opilí. Kolem oblasti odpalu byly totiž rozházené lahve od piva.
Vyrobeno v Rusku neznamená, že je za to Moskva odpovědná
Parry pak kritizuje americká mainstreamová média za to, že nepátrají po těchto informacích a že se místo toho spoléhají na propagandu z Kyjeva a od vlády USA. Často se prý opakuje v zásadě bezvýznamná informace, že raketový systém BUK je ruské výroby.
Novinář tvrdí, že používání slovního spojení „vyrobeno v Rusku“ v souvislosti se sestřelením letadla uvádí v omyl špatně informované Američany. Ruskou vojenskou techniku používá stejně tak ukrajinská armáda
Letadlo mohli sestřelit Ukrajinci, tvrdí ruský generál
Představitel ruské armády v pondělí na tiskové konferenci oznámil, že Ukrajina měla minulý čtvrtek možnost zasáhnout malajsijský letoun pomocí protiletadlového systému Buk. Ruské monitorovací služby prý objevily baterii Buk u obce Zaroščenske, která se nachází 30 kilometrů od místa pádu letadla.
"Místo zásahu malajsijského boeingu raketou bylo v dosahu tří až čtyř protiletadlových systémů Buk ukrajinské armády," uvedl náčelník hlavní operativní správy ministerstva Andrej Kartapolov s odkazem na satelitní snímky, které prý má Moskva k dispozici. Fotografie podle ruského generála ukazují rozmístění všech ukrajinských protiletadlových prostředků.
Pět kilometrů od boeingu se kromě toho pohyboval ukrajinský stíhací letoun Su-25, který pravděpodobně letěl směrem k malajsijskému letadlu, dodal Kartapolov. Zvlášť upozornil, že ukrajinské vojenské letadlo se pohybovalo ve stejné letové hladině jako civilní Boeing 777. Na palubě ukrajinského stroje prý mohla být raketa vzduch-vzduch typ R 60, která zasahuje cíle do vzdálenosti 12 kilometrů.
Novinář Parry rozkryl korupci za vlády prezidenta Reagana
Robert Parry se jako investigativní novinář proslavil během aféry Írán-Contras v letech 1985 až 1987, kdy zjistil, že se během vlády prezident a Ronalda Reagana prodávaly zbraně do Íránu a z výdělku se financovaly povstalecké skupiny v Nikaragui. Parry o tom tehdy informoval jako reportér tiskové agentury Associated Press a časopisu Nesweek. Za svou práci byl oceněn novinářskou cenou George Polka. Vzhledem ke své předchozí práci stojí informace, které přináší, za pozornost.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
Ukrajina (válka na Ukrajině)
Zprávy z bojiště jsou v reálném čase těžko ověřitelné, ať již pocházejí z jakékoliv strany konfliktu. Obě válčící strany z pochopitelných důvodů mohou vypouštět zcela, nebo částečně nepravdivé (zavádějící) informace.
Redakční obsah PL pojednávající o tomto konfliktu naleznete na této stránce.
autor: vfe