„Dlouhodobě si můžeme nechat o levné energii jen zdát," řekla Dana Drábová ve čtvrtečním vysílání pořadu Hydepark na ČT 24. V budoucnu je prý možno očekávat, že ceny energií všeho druhu jen porostou. Důvodem jsou ztenčující se nerostné zdroje, vyšší poptávka a stoupající náklady na výrobu.
Energie nedojde
„Netroufla bych si být takový prognostik," odmítla Drábova tezi, že by v příštích letech mohly začít vysychat české zdroje elektrické a tepelné energie. Nicméně aby k něčemu podobnému nemohlo dojít, je se včas připravit, s čímž souvisí i chystaná dostavba Temelína.
„Na tohle není úplně jednoduchá odpověď," řekla šéfka úřadu pro jadernou bezpečnost na otázku, zda je nutné stavět další jaderný reaktor. Nicméně jak dodala, 32 procent elektřiny v Česku se vyrábí právě z jádra a tato technologie tu má nezastupitelnou funkci.
Jádro dostane větší prostor
Navíc dlouhodobý energetický výhled, který sestavila současná vláda, počítá se zvýšením podílu jaderné elektřiny v Česku na 53.
Televizní debata se stočila i ke stavbě úložiště jaderného odpadu. Podle Dany Drábové v tomto směru nedošlo k žádnému posunu, stále je vytipováno šest možných lokalit, kde by sklad vyhořelého paliva mohl vyrůst.
Průzkum neznamená začátek stavby úložiště vyhořelého paliva
Nyní je třeba provést geologický průzkum, čemuž ovšem dotčené obce brání, bojí se, že by to mohl být první krok k vybudování kontroverzní stavby právě na jejich území. Drábová vysvětlila, že je nutné tuto představu zbořit, protože bez provedení průzkumu není možné lokalitu vyloučit, ani začít vyjednávat o případných podmínkách stavby.
Čtěte také:
Na Temelín bude, tvrdí šéf ČEZ Roman
Temelín mění americké palivo za ruské
Foto: zsf.jcu.cz
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: jac