Podle něj měl komunismus jednu velkou výhodu, a to, že lidem zajistil minimální úroveň. Jeho návrat ale není už prý možný, už jen proto, že si ho nikdo nepřeje.
Související: Polistopadoví politici jsou hrozní. Komunismus ale nechceme, říkají lidé
Na dotaz čtenáře, zdali by nebyla lepší občanská společnost, kde by neexistovaly strany, však odpověděl záporně a stran se zastal. „To byla moje první zkušenost v Parlamentu: máte tam stovky lidí a máte se na něčem shodnout. ... Kdyby ale nebyly strany, nebylo by možné se shodnout na ničem," míní Sokol. Zároveň ale uznává, že zákonodárná moc je v Česku příliš silná a neexistuje na ni žádná velká páka.
Podle chartisty se ale v České republice posouvají některé věci k lepšímu. Například pochválil Ústavní soud. Spolu s tím se prý ale v tuzemsku „katastrofálně podceňuje význam práva". Aby mohla existovat svoboda, musí fungovat i právo, aby se lidé nebáli, tvrdil. Mezi politiky je podle něj několik výrazných, ale zdaleka ne o všech by mohl říct, že mu jsou sympatičtí.
Související: Uznávaný filozof Jan Sokol: Bárta vše myslel dobře
Jako i jiní filosofové vidí Sokol jako velký problém ve státě korupci. Začíná už v kampaních politických stran. „Jsou nuceny sehnat 100 milionů!" uvedl Sokol částku, která mu přišla přehnaně vysoká za politické kampaně. „Kdyby jen 100 milionů..." dodal moderátor Dušan Takáč. Například poslední obří kampaň ČSSD stále není vyjasněná.
Že by Sokol chtěl opět kandidovat na prezidenta, to popírá. „Já už jsem trošku starý na to, to by ty poměry musely být opravdu zoufalé," uvedl „podmínku". Zároveň však uznal, že člověk nemá nikdy říkat nikdy. „Já doufám, že žádná nebude," řekl na adresu možných žádostí o kandidaturu.
Psali jsme:
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: pan