Disident, novinář, první polistopadový ministr zahraničí a senátor za ČSSD zemřel po delší nemoci v sobotu ve věku 73 let. Poslední rozloučení s ním se odehraje v Senátu tento pátek. Už ve středu ale mohli lidé zanechat svůj podpis na kondolenční listině.
Listina je připravena v recepci u vchodu z Valdštejnského náměstí. Svou soustrast tam budou moci lidé vyjádřit ještě celý čtvrtek a v pátek dopoledne. Listinu už podepsali velvyslanci působící v Praze i předseda horní komory parlamentu Milan Štěch.
Soustrast vyjádřila i Clintonová
Soustrast svoji i prezidenta Baracka Obamy Česku vyjádřila i americká ministryně zahraničí Hillary Clintonová. "Dientsbierova odvaha a vize byly klíčové v sametové revoluci, která Československu přinesla svobodu po 41 letech komunistické vlády. Se svým německým protějškem Hansem-Dietrichem Genscherem doslova přestřihli ostnatý drát železné opony, který odděloval Československo od Západu," vzkázala podle ČTK.
Na Dienstbiera se podle ní bude vzpomínat jako na talentovaného novináře, odvážného disidenta a obhájce lidské důstojnosti a svobody. "Moje myšlenky a modlitby jsou s jeho manželkou Jiřinou a jeho třemi dětmi," dodala.
Čtěte:
Gentleman a frajer Dienstbier. Nepřemýšlel, co se vyplatí
Tiskový hold Jiřímu Dienstbierovi: 14 pondělních stran
Foto: state.gov
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: par