Tisíce hrobů, o které se nikdo nestará, mají například na pražských Olšanských hřbitovech. "Na údržbu prostředky nejsou, udržuje se pouze jejich okolí. Čeká se, jestli si je někdo pronajme," přiznal MF Dnes vedoucí tamní správy Miroslav Krumpl.
V Olomouci je opuštěných hrobů přes sedm tisíc. "Na některých se musí udělat zásahy, aby nebyly nebezpečné pro návštěvníky. Navíc to vypadá depresivně a je na nich problematická údržba, proto dochází k jejich postupné demontáži. Kvůli penězům je to ale běh na strašně dlouhou trať," řekl ředitel městských hřbitovů Igor Kleiner.
"Může se stát, že někdo zemře a nemá dědice. Většina případů ale je, že se na to lidi vykašlou, přestanou tam chodit a nechají to být," vysvětlil příčinu problému ředitel správy brněnských hřbitovů Marek Šamšula.
O nové hroby není zájem
Tři a půl tisíce neopečovávaných hrobů se rozhodli zrušit v Plzni. Jejich rušení a následná revitalizace si ovšem vyžádá nemalé finanční náklady. O nová místa navíc není příliš velký zájem.
"V některých oblastech je problém hrobové místo získat, ve větší části republiky jsou ale spíše volná,"uvedl předseda Sdružení pohřebnictví v ČR Pavel Cajzl. "Zájem je naprosto minimální. Ročně maximálně o deset opuštěných hrobů," přidal se i Kleiner. Nad pohřby do země totiž jasně převažuje kremace.
Čtěte:
Smutný stánkař: Stařečci nosí na hroby jen šišky. Nemají peníze
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: par