Lidé si dnes pietou připomněli památku československých letců na pražském Klárově

14.08.2019 19:48 | Zprávy

Památku československých letců sloužících za druhé světové války v britském Královském letectvu (RAF) si dnes u památníku na pražském Klárově připomněly stovky lidí. Pietní vzpomínka se konala u příležitosti 74. výročí od návratu části československých letců z Velké Británie do Prahy.

Lidé si dnes pietou připomněli památku československých letců na pražském Klárově
Foto: Hans Štembera
Popisek: Kontroverzní pomník nazvaný Okřídlený lev na Klárově naproti stanici metra Malostranská se rozšiřuje

Největší část československých pilotů se zpět do vlasti po válce dostala 13. srpna 1945. Na ruzyňském letišti postupně přistálo přes 50 stíhacích letounů Spitfire. O návrat letci usilovali už dříve, nedostali ale souhlas Sovětského svazu.

Na československé piloty i letecký personál sloužící v barvách britského královského letectva přišli vzpomenout zástupci armády, politici i veřejnost. Přítomni byli i někdejší příslušníci RAF Tomáš Lom a Jiří Kafka nebo vdova po československém stíhacím esu Františku Fajtlovi Hana Fajtlová.

Místopředseda Senátu Jiří Oberfalzer v proslovu poznamenal, že díky československým letcům se mohlo Československo řadit mezi vítěze druhé světové války. Poukázal na to, jak se k hrdinům po válce zachovalo komunistické vedení Československa. „Za svou věrnost se dočkali vězení a mučení,“ podotkl. Předsedkyně sněmovního výboru pro obranu Jana Černochová (ODS) řekla, že piloti prokázali, že český národ není národem zbabělců, Švejků a kecalů, jak si sám o sobě často myslí. Kardinál Dominik Duka, jehož otec také u RAF sloužil, podotkl, že na začátku války nikdo nemohl vidět rozumnou cestu zapojení se do boje. „A oni šli,“ zdůraznil.

Lidé si přišli připomenout odvahu československých letců k bronzovému památníku v podobě okřídleného lva, který byl na Klárově umístěn v roce 2014. Jeho vznik tehdy zaplatila britská komunita žijící v Česku a na Slovensku. Na jeho podstavci je umístěna pamětní deska, která připomíná přes 2 500 československých vojáků, kteří se během druhé světové války zapojili jako piloti i jako letecký personál do služby v RAF.

Organizátoři nově díky sbírce, ve které se od sponzorů vybral asi milion korun, kolem pomníku umístili lavičky nebo vyměnili dlažbu. Do budoucna by na pomník ještě mohly přibýt znaky československého a britského letectva a znaky čtyř československých perutí, které byly za druhé světové války ve Velké Británii zřízeny, řekl ČTK za pořadatele Bohuslav Dvořák.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: nab

Michal Zuna byl položen dotaz

Jaká je podle vás pravděpodobnost, že na nás Rusko zaútočí?

Tvrdíte, že je třeba si ho držet co nejdál od těla, to nerozporuji, na druhou stranu, myslíte, že má Ukrajina šanci ho vojensky porazit i se vší pomocí od jiných států, včetně nás? Protože zatím to tak nevypadá a je mi tak Ukrajiny i líto. Myslím, že vyhasí strašně moc životů a ,,zbytečně", že tato ...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Okamura soptil: Ukrajinci bojují v pražských ulicích. Dezertéři. Lidé se bojí. A Fiala? Neuvěřitelná odpověď

18:10 Okamura soptil: Ukrajinci bojují v pražských ulicích. Dezertéři. Lidé se bojí. A Fiala? Neuvěřitelná odpověď

Předseda hnutí SPD Tomio Okamura dnes v Poslanecké sněmovně poukázal na tristní situaci na pražském …