Slavnostní kladení věnců začalo za doprovodu vojenské hudby v 10:00. Průvod s věnci byl dlouhý zhruba sto metrů a vedle válečných veteránů v něm stáli také zástupci armády a státních institucí. Z politiků se akce zúčastnili například předseda Senátu Milan Štěch (ČSSD), místopředsedové Sněmovny Jan Hamáček (ČSSD) a Tomio Okamura (SPD) nebo předseda KDU-ČSL Pavel Bělobrádek.
Od 10:00 do 11:00 byla při kladení desítek věnců k pamětnímu místu zhruba na hodinu uzavřena doprava v Resslově ulici. Poté ceremoniál na ulici skončil a účastníci se přesunuli do krypty kostela.
„Úspěšně vykonaný atentát na Reinharda Heydricha, jeden z nejvýznamnějších odbojových činů v Evropě a určitě nejvýznamnější na území Československa. Ti lidé prostě položili životy za naši svobodu a zaslouží úctu a vzpomínku,“ uvedl předseda ČSSD Hamáček. Povědomí o hrdinech druhého odboje se podle něj postupně zlepšuje, i když je problém s výukou dějepisu, která se více než na moderní zaměřuje na starší dějiny. „Tam by určitě stálo za to udělat změnu,“ dodal.
Od 12:00 bylo naplánováno pokračování piety v Dejvicích. Ve stejnou hodinu také u kostela sv. Cyrila a Metoděje přibude nový památník, připomínající místa, kam po boji v kryptě kostela Němci kvůli identifikaci vynesli těla sedmi padlých parašutistů.
Parašutisté výsadků Anthropoid, kteří byli vysláni z Londýna na pomoc domácímu odboji a pověřeni přípravou atentátu, se dostali na území protektorátu v prosinci 1941. Atentát provedli dva z nich – Jan Kubiš a Jozef Gabčík. Na Heydricha, který byl do Prahy vyslán, aby zlomil domácí protinacistický odpor a připravoval plány na likvidaci celého českého národa, zaútočili 27. května 1942. Heydrich zemřel na následky atentátu 4. června.
Okamžitě po atentátu bylo vyhlášeno stanné právo, začaly masové popravy a nacistický teror vyvrcholil vyhlazením Lidic a Ležáků. Parašutisté z výsadku Anthropoid se přes tři týdny skrývali, nakonec je v kryptě chrámu svatého Cyrila a Metoděje Němci vypátrali na základě zrady jednoho z nich, Karla Čurdy. Následný boj 18. června 1942 nepřežil ani jeden z parašutistů. V kryptě padli Gabčík, Kubiš, Josef Valčík, Adolf Opálka, Josef Bublík, Jan Hrubý a Jaroslav Švarc.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: mp