Důvěra ve veřejného ochránce práv se podle STEM stabilně drží kolem hranice 75 procent. Jen loni byla důvěra na historicky nejvyšší hodnotě 83 procent. Aktuálně ombudsmanovi důvěřují tři čtvrtiny občanů ČR.
Velmi podobná je i míra důvěry v Českou obchodní inspekci. V současnosti jí věří 77 procent veřejnosti. ČOI spolu s úřadem veřejného ochránce práv tak patří mezi nejdůvěryhodnější české instituce.
České obchodní inspekci v aktuálním průzkumu STEM důvěřuje celkem 66 procent občanů. „Vývoj důvěryhodnosti Nejvyššího kontrolního úřadu je odlišný,“ píše se ve zprávě STEM. Podle výzkumu se NKÚ těšil řadu let důvěře lidí kolem 70 procent. „Pravděpodobně pod vlivem událostí okolo hospodaření úřadu a bývalého prezidenta F. Dohnala důvěryhodnost této instituce na podzim roku 2009 prudce poklesla až k hranici 50 %, na které se pohybovala až do Dohnalova odchodu z funkce v roce 2012,“ píše se.
V březnu 2013 se prezidentem NKÚ stal dosavadní viceprezident Miloslav Kala. Po této změně se důvěryhodnost NKÚ zvýšila až na dvě třetiny. STEM ve zprávě uvádí, že veřejnost důvěřuje kontrolním institucím ve všech sociálních a demografických skupinách zhruba stejným způsobem.
Podle výzkumu nejsou nejvyšší kontrolní instituce hodnoceny ani příliš stranicky. „Rozdíly v důvěře mezi stoupenci největších politických stran jsou poměrně malé,“ píše se ve zprávě. Česká obchodní inspekce je za důvěryhodnou považována výraznou většinou příznivců všech hlavních stran i nerozhodných voličů či nevoličů. V případě ombudsmana a NKÚ jsou rozdíly v důvěře o něco výraznější.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: jno