Lihovarník Martin Žufánek začal v časech epidemie vyrábět i dezinfekční gel. V situaci, kdy tento důležitý nástroj hygieny nikde není k dispozici, se rozhodl využít svých kapacit a začít pomáhat. Vyrobenou dezinfekci zdarma poskytoval dětským domovům i městské policii. Na začátku týdne s tím ale musel přestat po intervenci celního úřadu. Žufánek přiznává, že dezinfekční gel míchal bez povolení a certifikátů, jejichž vyřízení trvá několik týdnů. Ale v časech epidemie není možné čekat. Proto je zklamán, že po zákazu úředníků nemůže pomáhat dál.
K situaci se vyjadřoval nejprve na sociálních sítích, poté v rozhovoru s Martinem Veselovským pro DVTV. Vysvětloval, že dezinfekční líh se vyrábí z denaturovaného lihu. Ten není určen ke konzumaci, takže se na něj nevztahuje spotřební daň (ta jinak podle Žufánka dnes činí 322,50 korun za litr).
Po vyhlášení karanténních opatření se po celé ČR objevil nedostatek dezinfekce. Docházela i v Žufánkově firmě. Takže se rozhodl ji vyrobit nejprve pro vlastní potřebu- své rodiny a firmy. Když se o tom zmínil na sociálních sítích, začaly mu chodit žádosti z dětských domovů nebo dokonce od městské policie, tedy od institucí, ve kterých je skutečně důležitá.
Žufánek si byl vědom, že nemá povolení zpracovávat líh na dezinfekci. V povolení od celního úřadu nemá výrobu denaturovaného lihu. A v tomto oboru jsou po metanolové aféře z roku 2012 nastavena poměrně přísná pravidla, která mají zamezit podvodům s denaturací lihu. V podstatě každý, kdo chce vyrábět denaturovaný líh, je pod skutečným drobnohledem úřadů. A on neměl povolení na denaturaci lihu, pouze na jeho využití ke konzumaci.
„Jenže v takových případech strašně záleží na tom, jak rychle reagujete,“ vysvětluje. Mohl požádat celní úřad o udělení výjimky, která by umožnila výrobu denaturovaného lihu. Jenže ten gel nebyl nikde k dostání a on nemohl čekat.
„Když vaše dcera spadne na kole a krvácí, tak se také jako první staráte, abyste tu ránu vyčistil, a až pak voláte sanitku,“ vysvětloval. Takže se rozhodl i bez povolení použít líh, který měl na výrobu alkoholu, k přípravě dezinfekce.
Celním úřadem mu bylo nejvíce vytýkáno, že láhvičky s gelem nekolkuje. Přitom líh, který na ně použil, je evidován a kolkovat se musí, aby z něj mohla být následně odvedena spotřební daň.
Zpráva o tom, že lihovarník Žufánek vyrábí zdarma dezinfekční gel, se na webech objevovala od pátečního odpoledne během víkendu. Hned v pondělí ráno se mu ozvali úředníci celní správy. Vedoucí celního úřadu v Uherském Hradišti s ním prý jednal velmi slušně a korektně. „Ve vši slušnosti se mi omlouval, že mi musí zakázat další výrobu dezinfekčního gelu, protože tak to říká zákon,“ popsal průběh telefonátu. Tento zákon bohužel nejde prolomit ani za nouzového stavu. Úředníci se rozhodli jej nepotrestat za „partyzánské“ míchání gelu, který už vyrobil, ale zakázali mu, aby v tom pokračoval.
Zároveň mu úředník nabídl, zda chce požádat o povolení k denaturaci lihu. Vyřídit toto povolení za normálních okolností trvá 90 dní. Ředitel celní správy, se kterým si psal v úterý, prý Žufánka ujišťoval, že v současnosti by to mohlo být vyřízené do týdne.
Žufánek se nakonec rozhodl o povolení nežádat. Hlavně proto, že v posledních dnech se vzpamatovali velcí výrobci a začali vyrábět dezinfekční gely ve velkém. A to mimo jiné znamená, že ve velkém skupují všechny suroviny, které jsou k jeho výrobě potřeba. Žufánek proto v tomto týdnu začal zjišťovat, že tyto nezbytné suroviny nedokáže sehnat.
Z celé kauzy je mu smutno. „Celní správa má po metanolové aféře dokonalý přehled o každém litru lihu. A když se zjistí, že u Žufánků z toho litru lihu místo ginu začali vyrábět dezinfekční gel, tak bych ocenil, kdyby řekli: OK, my víme, kolik lihu jsme nakoupil, máme u vás nonstop kamery, tak z toho udělejte dezinfekční gel a až to celé skončí, tak nám prosím udělejte tabulku, kolik toho lihu jste použil,“ vyjádřil svou představu, jak by to mělo probíhat. Zdůraznil, že gel rozdává zdarma a nemá z něj ani korunu. Přesto byl připraven z použitého lihu zpětně odvést spotřební daň, jak ukládá zákon.
Stejný postup podle něj v jiných oblastech je možný. Třeba výrobce ochranných štítů je rozdává zdarma a nemá s tím žádný problém, protože na jeho výrobky se nevztahuje spotřební daň. Státní správa je podle něj nepružná a nedokáže reagovat hned, a to ani v nouzových situacích, kdy to je potřeba bez jakýchkoliv pochybností.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
koronavirus
Více aktuálních informací týkajících se COVID-19 naleznete na oficiálních stránkách MZ ČR. Přehled hlavních dezinformací o COVID-19 naleznete na oficiálních stránkách MV ČR. Pro aktuální informace o COVID-19 můžete také volat na Informační linku ke koronaviru 1221. Ta je vhodná zejména pro seniory a osoby se sluchovým postižením.
Zcela jiné informace o COVID-19 poskytuje například Přehled mýtů o COVID-19 zpracovaný týmem Iniciativy 21, nebo přehled Covid z druhé strany zpacovaný studentskou iniciativou Změna Matrixu, nebo výstupy Sdružení mikrobiologů, imunologů a statistiků.
autor: jav