„Ruská federace uznala takzvané dvě samozvané republiky, které se nacházejí ovšem na území Ukrajiny. Rusko tím porušilo územní suverenitu Ukrajiny a proti tomu jsme důrazně protestovali,“ zmínil Lipavský k setkání Smolka se Zmejevským.
„Pan velvyslanec si postoj České republiky vyposlechl, proběhla tam krátká diskuse, nicméně důležité bylo, že jsme sdělili toto jasné stanovisko i tímto kanálem. Samozřejmě že Česká republika dále vystupuje na mezinárodních fórech v Evropské unii a NATO, stejným způsobem,“ sdělil. „Nejednalo se o schůzku, jednalo se o předvolání velvyslance. To bych rád zdůraznil. Jaké kroky chystá ruská strana, to je na ruskou stranu,“ dodal.
Dále hovořil o sankcích. „Ten první balíček sankcí, který reagoval právě na to porušení, hrubé porušení mezinárodního práva, tak na to reagovala Evropská unie, Velká Británie, Spojené státy, ale třeba Austrálie i Japonsko oznámilo nějakou reakci. Takže zde je velmi silná jednota mezinárodního společenství. A další sankce Evropské unie je Česká republika připravena podpořit. A ty jsou samozřejmě – mají vztah k další eskalaci, potenciální eskalaci na Ukrajině,“ míní.

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
Ukrajina (válka na Ukrajině)
Zprávy z bojiště jsou v reálném čase těžko ověřitelné, ať již pocházejí z jakékoliv strany konfliktu. Obě válčící strany z pochopitelných důvodů mohou vypouštět zcela, nebo částečně nepravdivé (zavádějící) informace.
Redakční obsah PL pojednávající o tomto konfliktu naleznete na této stránce.
autor: vef
FactChecking BETA
Faktická chyba ve zpravodajství? Pomozte nám ji opravit.