Pátý ročník Pražského obranného summitu IISS se zaměřil na posilování obranné průmyslové spolupráce s partnery mimo euroatlantický region. „Partneři v indo-pacifickém regionu a na Blízkém východě by totiž mohli hrát důležitou roli při řešení nedostatků evropských obranných schopností a také jako partneři při velkých obranně-průmyslových projektech,“ tvrdí předseda IISS John Chipman. I proto se summitu účastnili například ministři obrany Japonska a Filipín nebo ministr zahraničí Spojených arabských emirátů.
Podle Jana Lipavského čelí celý svět snaze Ruska překopat bezpečnostní situaci a válka na Ukrajině je jenom prvním krokem. „To, čemu všichni čelíme, je stejná skličující výzva v podobě výrazně změněné globální situace. Rusko urychluje svou agresivní válku proti Ukrajině. Víme, že Putinův konečný cíl je mnohem větší – zničit současnou evropskou a v důsledku toho i euroatlantickou bezpečnostní architekturu,“ uvedl na summitu Lipavský.
A nebezpečí ruských snah je podle něj reálné právě i pro státy indo-pacifického regionu, ať už na Středním východě nebo ve východní Asii. „Moskva se spojuje s Čínou, Íránem a Severní Koreou, jejichž ozbrojené síly se k agresi připojily. Pokud by někdo potřeboval jasný důkaz, že bezpečnost Evropy je úzce propojena s bezpečností indo-pacifického regionu, tak tady je, přímo před našima očima,“ prohlásil ministr zahraničí.
Podle Lipavského je čím dál větší sbližování Ruska a Číny hrozbou pro světový mír. „Čína se sama stává hrozivým ekonomickým a vojenským protivníkem. Rostoucí sbližování našich protivníků zvyšuje riziko, ne-li pravděpodobnost konfliktu na mnoha místech světa. Těmto výzvám čelíme stejně na obou stranách Atlantiku. Nejlepším způsobem, jak se s nimi vypořádat, je postupovat společně,“ apeloval Lipavský s tím, že Spojené státy nemohou nadále samy hlídat svět a Evropa musí převzít svůj podíl na bezpečnosti světa.
A učinit by tak podle Lipavského měla zesílením spolupráce se státy jako Japonsko, Jižní Korea nebo Austrálie. „V této době má prohlubující se spolupráce s indicko-tichomořskými státy nespornou strategickou, operační a politickou hodnotu. Posílíme naše globální schopnosti, zlepšíme naši reakci na společné hrozby a posílíme kolektivní závazek k mezinárodnímu řádu založenému na demokratických pravidlech,“ uvedl Lipavský a dodal, že Česko tento směr činnosti rozhodně podporuje.
Klíčové je prý také navázání oboustranné spolupráce se zeměmi jihovýchodní nebo střední Asie, jako Indie, Filipíny, Thajsko nebo Spojené arabské emiráty. „Jedná se o velmi různorodou skupinu zemí, která zahrnuje některé blízké partnery USA, ale také ty, které mají tradiční vazby na Rusko. Zejména těmto zemím nabízíme naši spolupráci zaměřenou na diverzifikaci jejich dodavatelské základny a snížení jejich závislosti,“ dodal Lipavský, že u těchto zemí může dojít k „postsovětizaci“ jejich armád.
Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
Ukrajina (válka na Ukrajině)
Zprávy z bojiště jsou v reálném čase těžko ověřitelné, ať již pocházejí z jakékoliv strany konfliktu. Obě válčící strany z pochopitelných důvodů mohou vypouštět zcela, nebo částečně nepravdivé (zavádějící) informace.
Redakční obsah PL pojednávající o tomto konfliktu naleznete na této stránce.
autor: Jakub Makarovič