Pátý ročník Pražského obranného summitu IISS se zaměřil na posilování obranné průmyslové spolupráce s partnery mimo euroatlantický region. „Partneři v indo-pacifickém regionu a na Blízkém východě by totiž mohli hrát důležitou roli při řešení nedostatků evropských obranných schopností a také jako partneři při velkých obranně-průmyslových projektech,“ tvrdí předseda IISS John Chipman. I proto se summitu účastnili například ministři obrany Japonska a Filipín nebo ministr zahraničí Spojených arabských emirátů.
Podle Jana Lipavského čelí celý svět snaze Ruska překopat bezpečnostní situaci a válka na Ukrajině je jenom prvním krokem. „To, čemu všichni čelíme, je stejná skličující výzva v podobě výrazně změněné globální situace. Rusko urychluje svou agresivní válku proti Ukrajině. Víme, že Putinův konečný cíl je mnohem větší – zničit současnou evropskou a v důsledku toho i euroatlantickou bezpečnostní architekturu,“ uvedl na summitu Lipavský.
A nebezpečí ruských snah je podle něj reálné právě i pro státy indo-pacifického regionu, ať už na Středním východě nebo ve východní Asii. „Moskva se spojuje s Čínou, Íránem a Severní Koreou, jejichž ozbrojené síly se k agresi připojily. Pokud by někdo potřeboval jasný důkaz, že bezpečnost Evropy je úzce propojena s bezpečností indo-pacifického regionu, tak tady je, přímo před našima očima,“ prohlásil ministr zahraničí.
Podle Lipavského je čím dál větší sbližování Ruska a Číny hrozbou pro světový mír. „Čína se sama stává hrozivým ekonomickým a vojenským protivníkem. Rostoucí sbližování našich protivníků zvyšuje riziko, ne-li pravděpodobnost konfliktu na mnoha místech světa. Těmto výzvám čelíme stejně na obou stranách Atlantiku. Nejlepším způsobem, jak se s nimi vypořádat, je postupovat společně,“ apeloval Lipavský s tím, že Spojené státy nemohou nadále samy hlídat svět a Evropa musí převzít svůj podíl na bezpečnosti světa.

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
Ukrajina (válka na Ukrajině)
Zprávy z bojiště jsou v reálném čase těžko ověřitelné, ať již pocházejí z jakékoliv strany konfliktu. Obě válčící strany z pochopitelných důvodů mohou vypouštět zcela, nebo částečně nepravdivé (zavádějící) informace.
Redakční obsah PL pojednávající o tomto konfliktu naleznete na této stránce.
autor: Jakub Makarovič