Listovali jsme novinkami nakladatelství Dokořán

05.04.2018 14:04 | Zprávy

ParlamentníListy.cz měly možnost prolistovat tři velmi zajímavé knihy, které aktuálně vydává nakladatelství Dokořán. Jedná se o tituly "Mytologie", "Proč jdou chlapi do války - Emoce a estetika u počátků etnických konfliktů" a konečně "Soud nikdy nespí - Stísněná tvořivost Mitteleuropy Franze Kafky."

Listovali jsme novinkami nakladatelství Dokořán
Foto: archív autora
Popisek: Kafka

"Soud nikdy nespí" Jana Koska (vysokoškolský učitel sociální psychologie a sociologie práva) poukazuje na některé méně známé souvislosti života a díla Franze Kafky. Češi a Němci se shodli na máločem, politováníhodnou výjimkou byl odpor k Židům. Český antisemitismus měl na Kafkovo myšlení značný vliv, neméně důležité však bylo přátelství s českými autory: Ladislavem Klímou nebo s Michalem Marešem. Pozoruhodné jsou také paralely mezi Josefem K. a Josefem Švejkem. Kafkovy texty, jimž rozhodně nechybí smysl pro groteskní humor, svědčí jak o pocitech příslušníka menšiny, tak o střetu složité povahy s (židovskými) tradicemi a s byrokratickým systémem modernity.

Do zabíjení se v postmoderních válkách nepouštějí lidé jako ostřílení všehoschopní zabijáci, ale jako "obyčejní muži", o nichž by vás to nikdy nenapadlo. Co je k tomu žene? Sociální antropolog a válečný reportér Radan Haluzík se zaměřil na etnické konflikty v bývalé Jugoslávii a na Kavkaze a mezi těmito lidmi strávil dohromady více než dva roky. Mluvil s nimi, bydlel s nimi a poznal jejich přátele, rodiny i mnohé vůdce. V této knize zachycuje bouřlivou atmosféru na samém počátku konfliktů. Při snaze pochopit jednání těchto bojovníků si všímá jejich spontaneity, prožívané euforie i vyznávané válečné estetiky. Citlivě mapuje napětí před konfliktem i velké drama v ulicích, které to vše synkreticky propojí a eskaluje. Pochopit a vysvětlit, jak říká historik holokaustu Christopher Browning, však ještě neznamená omluvit...

Mytologie jsou jedním z nejvýznamnějších děl literárního kritika a filosofa Rolanda Barthese (1915 - 1980). Úvodní část tvoří řada krátkých a snad až překvapivě zábavných, ovšem mimořádně dobře propracovaných úvah o některých dobových aspektech konzumní společnosti (wrestling, astrologie, kuchařské recepty v časopisech). Druhá část je pokusem zasadit tyto texty do obecnějšího teoretického rámce. Je pozoruhodná mimo jiné tím, že jde o jeden z prvních pokusů o aplikaci sémiologického přístupu na konkrétní kulturní jevy. Mytologie zásadním způsobem přispěly k proměně francouzské intelektuální scény ve druhé polovině 20. století.

Veškeré tituly jsou dostupné na oficiálním webu nakladatelství.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: tan

Mgr. Richard Brabec byl položen dotaz

Co myslíte, že bude s budoucností Evropy a tedy i naší?

Jestli budeme jediný, kdo se bude snažit o ,,zelenou politiku"? A jaký to má význam pro životní prostředí, když se o ochranu klimatu budeme snažit jen my? Vždyť v porovnání třeba s USA nebo Asií jsme pidi světadíl.

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Kradou a zastrašují. I Ukrajinci se bojí Gruzínské legie odhalené Ficem

9:43 Kradou a zastrašují. I Ukrajinci se bojí Gruzínské legie odhalené Ficem

Na Slovensku padlo závažné obvinění. Podle premiéra Fica opozice plánovala Majdan ve spolupráci s tz…