Lotyšský prezident burcoval. Z Ruska přišel výsměch. Ze Západu varování

17.03.2024 7:50 | Monitoring

Edgars Rinkevičs, lotyšský prezident, se s podporou Emmanuela Macrona nemazal. „Rusko musí být zničeno!“ zvolal do veřejného prostoru. Mluvčí ruského ministerstva zahraničí Marija Zacharovová mu okamžitě vrátila slovní úder. Varovná slova však zazněla nejen od ní, ale i od západních analytiků. Část z nich je slovy lotyšského prezidenta „hluboce znepokojena“.

Lotyšský prezident burcoval. Z Ruska přišel výsměch. Ze Západu varování
Foto: Hans Štembera
Popisek: Riga, hlavní město Lotyšska. Po tvrdém lockdownu v podzimním hávu

Lotyšský prezident Edgars Rinkevičs se postavil po bok francouzského prezidenta Emmanuela Macrona a prohlásil, že EU by měla nakreslit červenou čáru, za kterou nelze jít, ale neměla by ji kreslit sama sobě, nýbrž Rusku.

„Plně podporuji Emmanuela Macrona. Neměli bychom kreslit červené čáry pro sebe, musíme kreslit červené čáry pro Rusko a neměli bychom se bát je prosadit. Ukrajina musí vyhrát, Rusko musí být poraženo. Rusko delenda est!“ promluvil estonský prezident částečně latinsky a sáhl ke klasickému citátu: „Carthago delenda est – Kartágo musí být zničeno.“ Lotyšský prezident tedy vyrukoval s prohlášením „Rusko musí být zničeno“.

Jde o výrok Marca Porcia Cata staršího, antického římského republikového myslitele, který v jisté fázi svého života končil jakýkoli svůj proslov větou „Ceterum (autem) censeo Carthaginem esse delendam,“ neboli „Ostatně soudím, že Kartág musí být zničeno“. Šlo o období, kdy spolu Řím a Kartágo ležící na severu Afriky soupeřili o největší vliv ve Středozemním moři.   

Zašel lotyšský prezident příliš daleko?

Mluvčí ruského ministerstva zahraničí Marija Zacharovová mu okamžitě vrátila slovní úder. Připomněla, že Cato starší kritizoval především římskou společnost své doby. Byl si však také vědom toho, že tak velká města, jako byly Kartágo a Řím, nemohou v klidu existovat dle sebe.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

Ukrajina (válka na Ukrajině)

Zprávy z bojiště jsou v reálném čase těžko ověřitelné, ať již pocházejí z jakékoliv strany konfliktu. Obě válčící strany z pochopitelných důvodů mohou vypouštět zcela, nebo částečně nepravdivé (zavádějící) informace.

Redakční obsah PL pojednávající o tomto konfliktu naleznete na této stránce.

válka na Ukrajině

Zprávy z bojiště jsou v reálném čase těžko ověřitelné, ať již pocházejí z jakékoliv strany konfliktu. Obě válčící strany z pochopitelných důvodů mohou vypouštět zcela, nebo částečně nepravdivé (zavádějící) informace.

Stručné informace týkající se tohoto konfliktu aktualizované ČTK několikrát do hodiny naleznete na této stránce. Redakční obsah PL pojednávající o tomto konfliktu naleznete na této stránce.

autor: Miloš Polák

Senioři jsou jediná skupina, která od 2020 netratila

A není to snad pravda? Vždyť pracujícím klesají zejména kvůli inflaci mzdy, zatímco důchodcům důchody rostou. Komu je dorovnávám příjem tak jako důchodcům? Netvrdím, že máme hodit důchodce přes palubu, nezaslouží si to, ale cožpak si my ostatní zasloužíme takové mzdy? My třeba o důchodců navíc nemám...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Klaus: Jsem zcela proti válečné propagandě a proti zesměšňování míru

16:35 Klaus: Jsem zcela proti válečné propagandě a proti zesměšňování míru

„Naprosto nesouhlasím se současnou propagandou války a zesměšňování míru, jakožto i s prosazováním h…