Lubomír Metnar: Je důležité udržet leteckou výrobu na domácí půdě

03.04.2023 10:04 | Zprávy

Bývalý ministr obrany a dnes předseda sněmovního výboru pro obranu Lubomír Metnar je přesvědčený o tom, že Česká republika se musí zasadit o udržení českého leteckého průmyslu, a hlavně Ministerstvo průmyslu a obchodu by úspěšným domácím producentům mělo být maximálně nápomocno v nalezení nových trhů.

Lubomír Metnar: Je důležité udržet leteckou výrobu na domácí půdě
Foto: Hans Štembera
Popisek: Lubomír Metnar

„Český letecký průmysl má u nás dlouhou tradici a Česká republika by se měla zasadit o jeho udržení,“ uvedl na dotazy ParlamentníchListů.cz bývalý ministr obrany Lubomír Metnar, který zároveň připomněl, že v leteckém průmyslu se klade velký důraz na kvalitu a přesnost. „Dříve pro průmysl, který vyráběl letecké komponenty, měly vždy tyto komponenty významně vyšší hodnotu než běžná produkce. Dnes to ale mnohdy nebývá pravda. Myslím si, že je důležité udržet schopnosti výroby českého leteckého průmyslu, a to jak celých letadel, tak i leteckých komponentů,“ dodal Metnar. 
 
Právě jako bývalý ministr obrany si Metnar velmi dobře uvědomuje, že český letecký průmysl nyní potřebuje najít nové trhy pro svoje produkty. „S tímto by mělo pomoci hlavně Ministerstvo průmyslu a obchodu. V kontextu války na Ukrajině bychom měli dbát na udržení výroby na domácí půdě a v případě nákupů pro Českou republiku se po vyčerpání možností domácího průmyslu zaměřit na možnosti v Evropě a poté až na další světové výrobce,“ je přesvědčený Metnar. 
 
Podle předsedy sněmovního výboru pro obranu je však i na druhé straně potřeba do budoucna pokračovat v maximálním zapojení českých výrobců do zakázek, které se pořizují ze zahraničí. To to nejen v leteckém průmyslu, ale také ve všech dalších odvětvích. „Měla by se akcelerovat oblast vědy a výzkumu a v rámci toho nabídnout nové programy a formy podpory pro průmysl, na nové inovační projekty, ze kterých bychom v budoucnu mohli profitovat,“ je přesvědčený Lubomír Metnar, který zároveň připomněl, že by se měly navýšit finance na vědu a výzkum a zrychlit schvalovací mechanismy, aby bylo možné nové projekty akcelerovat.
 
 

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Karel Výborný

FactChecking BETA

Faktická chyba ve zpravodajství? Pomozte nám ji opravit.

Přezkoumat

Co myslíte, že bude nyní s Ukrajinou?

Trump přeci dávno deklaroval, že pomoc Ukrajině omezí. Myslíte, že má Ukrajina bez USA šanci Putinovi vzdorovat? Že EU dokáže pomoc ze strany USA nahradit? Podle mě je toto začátek konce Ukrajiny-bohužel. PS: Myslíte, že se Trupmovi podaří konflikt ukončit, čímž se před volbami chvástal? A proč se o...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

„Máslo je drahé. Co husí sádlo?“ Zaslechnuto na adventních trzích. A to nebylo vše

16:55 „Máslo je drahé. Co husí sádlo?“ Zaslechnuto na adventních trzích. A to nebylo vše

Že je klobása na adventních trzích za 120 korun, si už tak nějak zvykáme. Dvě deci svařáku za 60 mož…